Island po volbách

ARD Tagesschau. Konzervativní strana premiéra Benediktssona zůstala nejsilnější stranou, ale Islanďané středopravicovou vládu odvolili. A jasná většina chybí.

Středopravicová vláda je pryč, ale je otazník, kdo bude zemi vládnout dál. Před volbami favorizovaná koalice středolevice skládající se z levicových zelených, sociálních demokratů a pirátů nedá dohromady většinu.

Levicoví zelení posílili a získali hned 17 % hlasů. Jsou tedy druhou nejsilnější stranou. Sociální demokracie dosáhla 13 %, ale Piráti spadli na 9 procent.

I strana nezávislosti, která se podílela doposud na vládě, ztratila. Skandál otce Benediktssona vedl až k rozpadu vlády. I tak ale získala 25 % hlasů. Ale její koaliční partner, „Zářivá budoucnost“ už není v parlamentu zastoupená.

Zato uspěla nová strana centrum, dostala více než 10 %. Vrátil se tak zpět bývalý premiér Gunnlaugsson, kterého v minulosti poškodila aféra Panama Papers. Paradoxně zůstali oba dva politice, i když mají za sebou nejvíce skandálů, a nyní bez nich jen těžko půjde sestavit vláda. Ale bude těžké sestavit vládu i s nimi.

Takže se dají očekávat těžká koaliční vyjednávání a dokonce může připadat v úvahu i menšinová vláda pod vedením zelené levice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.