Glyfosát: Komise oznamuje zvýšení transparentnosti vědeckých hodnocení

Evropská komise. Evropská komise zveřejnila tiskovou zprávu, která se týká použití glyfosátu. Ze zprávy citujeme:

  • Evropská komise prodloužila povolení používat glyfosát na dalších pět let
  • Víc než 6000 stran vědeckých posouzení neprokázaly, že glyfosát pokud používaný správně, by způsoboval rakovinu
  • Členské státy EU včetně ČR daly prodloužení souhlas na jednání 27/11/2017
  • Je nyní na jednotlivých zemích EU, aby prověřily a povolily konkrétní glyfosátové výrobky na svém trhu
  • Na jaře 2018 představí Komise návrh právního předpisu, který vnese větší transparentnost do rozhodování o pesticidech
  • Návrhy jsou odpovědí Evropské komise na tzv. evropskou občanskou iniciativu, kterou podepsalo přes milion Evropanů
  • Evropská komise se dlouhodobě snaží snížit dopad pesticidů a podporovat dostupnost nízkorizikových nebo nechemických látek – od roku 2009 jich bylo povoleno dvojnásobek

První místopředseda Komise Frans Timmermans prohlásil: „Je skvělé, že více než milion občanů EU investovalo svůj čas, aby se přímo zapojili do této důležité záležitosti. Komise jim naslouchá a bude nyní jednat. Potřebujeme větší transparentnost ohledně toho, jak jsou rozhodnutí v této oblasti přijímána. Na jaře příštího roku Komise rovněž předloží návrhy týkající se pitné vody, které jsme slíbili v reakci na další úspěšnou iniciativu. Stručně řečeno, jsem rozhodným zastáncem práva občanů angažovat se tímto způsobem a vyzývám Parlament a Radu, aby naše návrhy rychle projednaly, a napomohly tak k úspěchu evropských občanských iniciativ v budoucnu.“

Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis uvedl: „Od začátku svého mandátu jsem velkým zastáncem větší transparentnosti v rozhodování, jakož v přístupu k vědeckým studiím, z nichž se vychází při schvalování účinných látek. Návrh, který bude tyto otázky řešit, předložím na jaře 2018. Je však rovněž důležité, aby členské státy přijaly zodpovědnost, pokud jde o povolování pesticidů na jejich vlastních trzích. Musí rovněž zajistit, aby se pesticidy používaly udržitelným způsobem a plně v souladu s požadavky uvedenými na etiketě. Našimi cíli jsou transparentnost, nezávislost a udržitelné používání pesticidů. Ty by měly být hnacím motorem naší práce a na ně se také hodlám zaměřit“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.