Jak zachránit íránskou dohodu?

Rozhodnutí odstoupit od části jaderné dohody vyvolalo v EU zděšení.

Výhrůžka Íránu, že přestane dodržovat jadernou dohodu, vyděsila EU. Ministři zahraničí se nyní chtějí poradit, jak dohodu zachránit. Kupodivu je u toho i americký ministr zahraničí Mike Pompeo, informuje německá Tagesschau.

Budoucnost jaderné dohody je stále nejistá. Rok poté, co od ní odstoupily USA, hrozí Írán, že se také z dohody stáhne. Nyní se ministři zahraničí EU chtějí poradit, jak přeci jen dohodu udržet.

Konkrétní otázka zní: jak udržel obchod s Íránem navzdory americkým sankcím?

Kupodivu se jednání bude účastnit i americký ministr zahraničí. Spor zásadně zvýšil napětí mezi USA a Íránem. Kvůli konfliktu změnil Pompeo své plány a odřekl schůzku s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Pokud se nepodaří udržet obchodní vztahy, Írán by se mohl pokusit obnovit program výroby jaderné bomby.

Americké sankce aktuálně brání zahraničním firmám s Íránem obchodovat. Další signatáři dohody, Francie, Velká Británie a Německo, íránské ultimátum odmítají, ale zároveň dali najevo, že chtějí legitimní obchod s Íránem udržet, aby dohoda mohla být zachována.

Není ale jasné, jestli vůbec je ve hře mírové řešení konfliktu, varuje Tagesschau. Íránský prezident odmítl jednat s Trumpem. Jeho podmínka je jasná: nejprve vzít zpět americké odstoupení od dohody a pak zrušit sankce.

USA zároveň navýšily vojenskou přítomnost v regionu, přičemž vágně uvedly, že „mají náznaky, že by Írán mohl podniknout útok na americká vojska“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.