Merkelová: Pandemie koronaviru byla „hodinou multilateralismu“

Davos: Na úterním virtuálním zasedání evropští lídři vyzvali vzhledem k pandemii k větší mezinárodní spolupráci a doufají v širší zapojení Bidenovy administrativy do mnohostranných fór.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že pandemie koronaviru byla „hodinou multilateralismu“ a ve svém projevu vyzvala k další mezinárodní spolupráci k poražení viru. „Musíme zvolit multilaterální přístup,“ řekla v úterý a dodala, že izolace není řešením, a požaduje, aby byly vakcíny proti koronaviru distribuovány spravedlivě do chudších zemí.

Angela Merkelová rovněž zmínila, že pandemie zdůraznila význam mezinárodních dohod, jako je Úmluva o biologické rozmanitosti a Pařížská dohoda o klimatu. Rovněž uvítala rozhodnutí Bidenovy administrativy o setrvání USA ve Světové zdravotnické organizaci a doufá, že země nyní bude pracovat na posílení Světové obchodní organizace, kterou označila za „klíčovou součást obchodu založeného na pravidlech ve světě“.

Macron a „nový konsenzus“

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k mezinárodnímu „novému konsenzu“ v hospodářské politice, který by neoslabil roli státu a veřejného sektoru, jako starý „Washingtonský konsenzus“, který upřednostňoval fiskální disciplínu a privatizace.

Dále varoval, že moderní kapitalismus „už nemůže fungovat“, a vyzývá globální vůdce, aby se zaměřili na řešení nerovnosti a změny klimatu. „Z této pandemie se dostaneme pouze s ekonomikou, která více myslí na boj proti nerovnostem,“ uvedl.

Kritika sociálních médií

V Davosu vystoupila s projevem také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Poukázala na dění v oblasti sociálních médií slovy: „Nemůžeme akceptovat, že rozhodnutí, která mají dalekosáhlý dopad na naši demokracii, jsou přijímána pouze počítačovými programy“. Rozhodnutí Twitteru odstranit účet Donalda Trumpa uvedla jako „vážný zásah do svobody projevu“. Řekla, že regulační orgány by měly vytvořit „rámec zákonů pro taková dalekosáhlá rozhodnutí“.

Problémy s dodávkami vakcín od společnosti AstraZeneca

Von der Leynová ve svém proslovu dále zmínila, že „výrobci vakcín proti Covid-19 musí dodržovat své dodací povinnosti a Brusel zavede mechanismus pro sledování exportu vakcín z Unie“.

„Evropa investovala miliardy, aby pomohla vyvinout první vakcíny Covid-19 na světě a vytvořila skutečně globální společné dobro. A nyní musí společnosti dodávat. Musí dodržovat své závazky,“ uvedla šéfka exekutivy EU.

Švédsko-anglická farmaceutická společnost AstraZeneca totiž oznámila, že odloží dodávky vakcín dohodnutých se zeměmi EU až o měsíc. Zpoždění bylo způsobeno problémy s výrobou v belgickém závodě.

Ilustrační foto: Weforum.org

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.