Pegasus – špionážní technologie, která ohrožuje demokracii

Cílem špionážního softwaru Pegasus byli zřejmě i vysoce postavení evropští politici, včetně prezidenta a členů francouzské vlády a předsedy Rady EU Charlese Michela.

Investigace ze strany deníku Guardian nyní může odhalit rozsáhlé zneužívání technologie Pegasus vládními klienty po celém světě, kteří tento špionážní software zakoupili od izraelského výrobce – společnosti NSO Group.

Organizace Forbidden StoriesAmnesty International se dostaly k seznamu více než 50 000 čísel a sdílely ho se zpravodajskými platformami, které provedly další analýzu. Bezpečnostní laboratoř Amnesty provedla forenzní zkoumání telefonů.

Na seznamu jsou politici, novináři a aktivisté: na seznamu není uveden počet osob, ale reportéři byli schopni na základě výzkumu a rozhovorů na čtyřech kontinentech identifikovat více než 1 000 osob z více než 50 zemí: několik členů arabské královské rodiny, nejméně 65 vedoucích pracovníků podniků, 85 aktivistů za lidská práva, 189 novinářů a více než 600 politiků a vládních úředníků – včetně ministrů, diplomatů, vojenských a bezpečnostních důstojníků, jakož i několika hlav států a premiérů. Účel seznamu se nepodařilo jednoznačně určit.

Emmanuel Macron byl identifikován v uniklých datech „Projektu Pegasus“

V údajích za rok 2019 je uvedeno jedno z nejméně dvou mobilních telefonních čísel, která používá francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle deníku Le Monde toto číslo používá od roku 2017 a v posledních dnech na něm byl k zastižení. Kromě toho je na seznamu i číslo z jeho přímého okolí: bývalého osobního strážce Alexandra Benalla.

Dále se novinářům v rámci Projektu Pegasus podařilo zjistit čísla dalších vysoce postavených evropských politiků. Zda byli všichni lidé skutečně špehováni, nebylo možné v jednotlivých případech ověřit. To by vyžadovalo kontrolu příslušných zařízení na přítomnost stop softwaru. Tehdejší francouzský ministr životního prostředí François de Rugy však souhlasil s analýzou svého telefonu. Odborníci na IT bezpečnost z organizace na ochranu lidských práv Amnesty International tak mohli prokázat, že software Pegasus byl v červenci 2019 v jeho mobilním telefonu skutečně aktivní.

Za podezřením ze špionážních útoků ve Francii a na předsedu Rady EU Charlese Michela mohou stát marocké úřady. Výzkum Projektu Pegasus odhalil, že stopy k původu pokusů o sledování vedou do severoafrické země. Důvod možné špionáže není jasný.

Maroko popřelo, že by špehovalo zahraniční představitele, a uvedlo, že novináři vyšetřující společnost NSO „nejsou schopni prokázat, že by země měla s izraelskou společností jakýkoli vztah“. Analýza uniklých záznamů však ukázala, že Maroko zřejmě uvedlo desítky francouzských představitelů jako kandidáty na možné sledování, včetně Macrona.

Co umí Pegasus?

případě spywaru Pegasus mluvíme o totálním sledování: po naskenování cílového zařízení nainstaluje potřebné moduly pro čtení zpráv a pošty uživatele, poslech hovorů, pořizování snímků obrazovky, stisků kláves při přihlašování, exfiltraci historie prohlížeče, kontaktů atd.  V zásadě může špehovat všechny aspekty života cílového objektu. Je také pozoruhodné, že Pegasus mohl dokonce poslouchat šifrované zvukové streamy a číst šifrované zprávy.

Další zajímavou skutečností o Pegasu je, že se snaží opravdu pilně skrývat a sám se zničí, pokud není schopen komunikovat se svým serverem příkazového a řídicího systému C&C (command-and-control) déle než 60 dní nebo pokud zjistí, že byl nainstalován na nesprávném zařízení se špatnou SIM kartou.

Na rozdíl od většiny nástrojů kybernetického sledování nebyl Pegasus navržen osamělým hackerem nebo agenty ruské, americké či čínské špionážní služby. Jedná se o vlajkový produkt soukromé společnosti NSO Group, která jej již prodala do přibližně 40 států světa. Tato izraelská společnost dala bezohledným státům do rukou nástroj, který poškozuje lidská práva a během několika let se postavila do čela velmi tajného průmyslu digitálního sledování.

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.