Rozvoj solární a větrné energetiky nezávisí na ruském exportu, ale elektromobily ano

Válka na Ukrajině by mohla přerušit výrobu elektromobilů, varuje automobilový průmysl.

Podle německých podnikatelských asociací, které informovaly web Clean Energy Wire, je nepravděpodobné, že by problémy s dodávkami způsobené válkou na Ukrajině bránily rozšíření solárních panelů a větrných turbín, ale výroba elektromobilů by mohla utrpět ztrátu. Solární a větrný průmysl v zemi uvedl, že není závislý na dodavatelských řetězcích, které zahrnují Rusko nebo Ukrajinu. Automobilový průmysl však varoval, že válka již narušuje výrobu a mohla by narušit přechod na elektromobilitu, protože výroba baterií závisí na ruském niklu.

„Ve fotovoltaickém sektoru neevidujeme žádný významný dovoz komponentů solární technologie nebo surovin z Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska,“ uvedl šéf Sdružení solárního průmyslu BSW (Bundesverband Solarwirtschaft) Carsten Körnig. „Většina pochází z asijského regionu, ale stále častěji také z Evropy.“

Válka na Ukrajině nutí Evropu a Německo radikálně přehodnotit energetickou politiku kvůli jejich velké závislosti na ruských fosilních palivech. Vláda se zavázala urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie ve snaze získat větší nezávislost.

Závislost na ruském niklu ohrožuje zavádění elektromobilů

Naproti tomu německý automobilový průmysl uvedl, že válka by mohla mít zásadní dopad na výrobu, zejména baterií do elektromobilů. „Válečné akce Ruska vedou k narušení dodavatelských řetězců. Omezuje se doprava, ruší se výroba v dodavatelských továrnách,“ uvedlo Sdružení automobilového průmyslu (VDA – Verband der Automobilindustrie). Ukrajina je klíčovým dodavatelem automobilových kabelových svazků pro evropské automobilky a výrobu těchto složitých komponent nelze v krátké době přesunout jinam. Země je také významným vývozcem neonového plynu, který se používá pro výrobu čipů, dodalo VDA.

Pokud jde o suroviny pocházející z Ruska, německý automobilový průmysl se obává zejména palladia pro výrobu katalyzátorů a niklu, který je důležitou složkou lithium-iontových baterií. Podle VDA „se tím tyto suroviny stávají nenahraditelnými pro náběh elektromobility“.

Analytická společnost GlobalData varovala, že sankce na ruský nikl „zpomalí zavádění elektromobilů a zbrzdí dekarbonizaci západních ekonomik“ a že by mohly poskytnout konkurenční výhodu čínským výrobcům baterií. Rusko bylo v roce 2021 třetím největším producentem niklu, uvedla společnost. „Prudký nárůst ceny niklu by měl zásadní dopady na klimatické ambice zemí po celém světě a v konečném důsledku bude brzdit zavádění elektrických vozidel,“ uvedl analytik společnosti GlobalData Daniel Clarke.

„Narušení vlakových a lodních spojů a omezení letecké dopravy způsobené válkou již mají značný dopad na dodavatelské a logistické řetězce,“ uvedlo VDA a dodalo, že pod tlakem jsou také dodavatelské řetězce do Číny a z Číny, protože jsou závislé na pozemních trasách přes region zasažený krizí.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.