Fosilní paliva financují a pohánějí konflikty

Aby vlády pomohly zajistit mír a zastavit klimatickou krizi, musí snížit svou závislost na fosilních palivech a okamžitě se jich vzdát, míní Marie Boutová.

Boj o energetické zdroje byl výrazným faktorem mnoha nedávných konfliktů, včetně íránsko-irácké války v letech 1980-1988, války v Perském zálivu v letech 1990-1991 a súdánské občanské války v letech 1983-2005. Greenpeace se k těmto konfliktům vyjadřovalo již v minulosti, zejména během poslední války v Iráku, připomíná ve svém příspěvku pro web Common Dreams Marie Boutová, globální komunikační stratég organizace Greenpeace International pro oblast klimatu.

Podle výzkumu Greenpeace z roku 2021 téměř dvě třetiny všech vojenských misí EU monitorují a zajišťují těžbu a přepravu ropy a plynu do Evropy (viz mapka na str. 6). Vlády Itálie, Španělska a Německa investovaly od roku 2018 do ochrany fosilních paliv poškozujících klima více než 4 miliardy eur.

Aby vlády pomohly zajistit mír a zastavit klimatickou krizi, musí okamžitě snížit svou závislost na fosilních palivech a postupně se jich vzdát. V současné době je světová ekonomika stále z velké části založena na fosilních palivech, která stále tvoří více než 80 % celosvětového energetického mixu.

Tato závislost na fosilních palivech vydává energetickou bezpečnost a opatření v oblasti klimatu na milost a nemilost geopolitice. Vlády nemohou tvrdit, že se zasazují o mír, pokud pokračují ve financování válek. A přechod od ruské ropy a plynu k ropě a plynu z jiných zemí s pochybným stavem lidských práv, jako je Venezuela nebo Saúdská Arábie, pouze přesune geopolitickou moc od jednoho porušovatele k druhému.

Abychom dosáhli spravedlivějšího a mírumilovnějšího světa, je třeba, aby země snížily svou závislost na fosilních palivech. Pro rychlý přechod musí bohaté země nejprve snížit svou poptávku po energii a maximalizovat energetickou účinnost. Poté musí rychle začít naplňovat své zbývající energetické potřeby obnovitelnou energií.

Na rozdíl od fosilních paliv je méně pravděpodobné, že obnovitelná energie bude živit geopolitické boje o moc nebo nerovnost, protože její infrastruktura může být do značné míry lokalizovaná, míní Boutová. Lokalizovaná energie z obnovitelných zdrojů by také mohla pomoci chránit spotřebitele před cenovými šoky, jako je současná globální energetická krize.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.