Čína pokračuje v dokončování vlastní vesmírné orbitální stanice

Tříčlenná posádka bude dohlížet na dostavbu čínské stanice Tchien-kung.

Čína minulou neděli vyslala novou tříčlennou misi, která má dokončit montážní práce na stálé orbitální stanici. Tříčlenná posádka stráví na stanici Tchien-kung celkem šest měsíců a bude dohlížet na dostavbu laboratorních modulů, které budou připojeny k obytnému prostoru stanice.

Čínská kosmická loď odstartovala ze základny na okraji pouště Gobi v neděli dopoledne. Start vysílala v přímém přenosu čínská státní televize, což svědčí o rostoucí důvěře ve schopnosti čínského vesmírného programu, který je propagován jako známka technologického pokroku a globálního vlivu Číny, uvedla k tomu agentura Associated Press.

Čínský vesmírný program vynesl v roce 2003 na oběžnou dráhu prvního kosmonauta. Čína se tehdy stala teprve třetí zemí po bývalém Sovětském svazu a USA, která to dokázala sama. Na Měsíci už přistála čínská robotická vozítka, v minulém roce jedno přistálo i na Marsu. Z Měsíce Čína přivezla vzorky hornin, nyní se diskutuje o možné misi na Měsíc s posádkou.

Čínský vesmírný program řídí Čínská lidová osvobozenecká armáda, což přimělo USA k tomu, aby ji vyloučily z Mezinárodní vesmírné stanice. Vadí jim totiž spojení s vládnoucí Komunistickou stranou Číny.

K třem čínským kosmonautům by se ke konci jejich současné mise měli přidat další tři, takže na orbitální stanici bude poprvé pracovat šest lidí.

Ilustrační foto: Autor –  China News Service, CC BY 3.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.