Zasloužená dovolená 

Keller bez cenzury: Jan Keller dnes o tom, jak se český premiér „ve válce“ vypravil na dovolenou do Chorvatska.

Premiér České republiky Petr Fiala na svém Facebooku píše, že odjíždí na dovolenou do Chorvatska a chystá se s chutí si zaplavat, neboť plave velice rád. Těší se na klidný odpočinek, rozptylující četbu a na pohodu s rodinou a přáteli.

Toto sděluje veřejnosti člověk, který svým spoluobčanům už od konce února při každé příležitosti sugeruje, že naše země je ve válce.

I když se z právního hlediska jedná o nesmysl (válku vyhlašuje parlament), žádná právní instance se k premiérovým válečným prohlášením pronášeným už téměř šest měsíců zatím nestihla vyslovit.

Je tedy možné, že ve válce nejsme de iure, ale pouze de facto. Projevuje se to tím, že s poukazem na válečný stav je zpochybněna svoboda informací, připravují se zákony, které by dodatečně potvrdily perzekuci vybraných serverů, chystá se zřízení zvláštního útvaru na přešetřování blíže nespecifikovaných forem nežádoucích občanských projevů.

To, že jsme ve válce, má zdůvodnit dodávky zbraní pro jednu z válčících stran, má vytvořit oporu pro legalizaci vysílání dobrovolníků na bojiště, pro zvyšování výdajů na zbrojení, pro koupi těch nejdražších zbraní ve spřátelené cizině, která naštěstí ve válce není.

To, že jsme ve válce, mají poznat občané na cenách energie, které jsou už nyní pro mnohé domácnosti nezvládnutelné. Už to pociťují také firmy a případný vzrůst nezaměstnanosti bude jistě zdůvodněn právě mimořádností válečného stavu, ve kterém se podle pana premiéra nacházíme.

Též blížící se komunální volby a volby do třetiny Senátu budou ve znamení války. I když je to pro komunální úroveň poněkud nelogické, již se rozbíhá předvolební kampaň, která dělá z předsedy hlavní opoziční strany údajného Putinova člověka. Andrej Babiš je obviňován z toho, že v dobách předválečných nikterak nesnížil naši závislost na ruském plynu. Naprosto stejné obvinění mohlo být vzneseno třeba vůči předchozím německým vládám, jež dokonce chystaly záměrně spustit velezrádný Nord Stream 2. CDU/CSU, která tyto vlády vedla, má obrovské štěstí, že se českých komunálních voleb neúčastní. Jinak by se musela ocitnout na lavici obžalovaných také.

Prozřetelnější občané se už pomalu připravují na tuhou zimu. Shánějí kotle na pevná paliva, vykupují zbytky z uhelných skladů, štípou a suší dřevo. Náklady na toto všechno by pokryly výdaje na pobyt u moře nejenom v Chorvatsku. Kdo ví, nakolik veřejnost uklidní zpráva, že pan premiér se přímo uprostřed války, kterou naší zemi dopřává, odjíždí rekreovat s rodinou, přáteli a pěknou knihou. Jede si zaplavat a plnými doušky užívat blaženého klidu. Snad aspoň pohlednici z té pohodové dovolené do Kyjeva pošle.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.