Po Číně a Indii také Turecko navýšilo dovoz ruské ropy

Vzhledem k tomu, že Turecko neuvalilo sankce na Rusko, je relativně levná ropa z této země v současné době obzvláště atraktivní.

Vývoz ruské ropy do Turecka se letos více než zdvojnásobil. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil poskytovatel finančních služeb Refinitiv.

Rusko patří spolu s USA a Saúdskou Arábií k největším producentům ropy na světě. V roce 2021 zhruba 43 % světové produkce „černého zlata“ pocházelo právě z těchto tří zemí.

Turecko navzdory válce proti Ukrajině dosud neuvalilo na Rusko žádné sankce s odůvodněním, že je na ruských dodávkách energie závislé. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan se na začátku srpna rovněž dohodli na posílení hospodářské spolupráce.

Podle posledních zpráv by Erdogan také chtěl „v nepříliš vzdálené budoucnosti“ uspořádat setkání hlav států Ukrajiny a Ruska, Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina. Ovšem Zelenskyj dal jasně najevo, že nebude vyjednávat, dokud Rusko nestáhne své vojáky, a ani z ruské strany nebyl projeven záměr vést dialogy na vysoké úrovni, takže setkání obou prezidentů se zdá být v krátkodobém horizontu vyloučeno.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.