Čína se stává hlavním obchodním partnerem Ruska

Čínské firmy zaplňují ruský trh po odchodu západních značek v oblasti automobilů, mobilních telefonů nebo televizorů.

Kvůli západním sankcím Rusko doufá, že se znovu obchodně zaměří na Východ. Podle článku agentury Bloomberg  už „Čína zaplňuje prázdný ruský trh po odchodu zahraničních značek“. Od ledna do července 2022 vzrostl obchod mezi Ruskem a Čínou o 29 % na 97,7 miliardy dolarů, jak vyplývá z údajů čínské Generální celní správy.

V prvním čtvrtletí roku 2022 vedly podle údajů Autostatu v segmentu dovozců nových osobních automobilů v Rusku Čína (28,3 %), Belgie (25,2 %) a Německo (17,4 %). Už v dubnu až červnu činil podíl čínských automobilů na ruském trhu 80,6 %; prodej automobilů z Číny roste v podmínkách zastavení dodávek většiny zahraničních značek automobilů, včetně Audi, BMW, Fordu, Hondy, Mercedes-Benzu a Nissanu.

Za půl roku také na ruském trhu výrazně vzrostl podíl čínských chytrých telefonů, protože výrobci jako Apple a Samsung kvůli sankcím pozastavili prodej v Rusku. Společnosti Xiaomi, Realme a Honor zvýšily v květnu 2022 své prodeje chytrých telefonů v Rusku na 42 % oproti 28 % ve stejném měsíci loňského roku.

Zároveň jihokorejský Samsung ztratil pozici lídra trhu. Podíl prodaných zařízení činil 14 % oproti 28 % v roce 2021, zatímco podíl společnosti Apple klesl z 12 % na 9 %.

Prodej televizorů čínských značek Xiaomi, Haier, Fusion a dalších se v Rusku v prvním pololetí oproti stejnému období roku 2021 téměř zdvojnásobil. Odborníci tento trend přičítají pozastavení dodávek od společností Samsung, LG a Sony a rozšíření oficiálního sortimentu z Číny.

Televizory korejských značek jsou sice stále v prodeji, ale kupující odrazují vyšší ceny a možné potíže se zárukou v případě, že zařízení bylo dovezeno prostřednictvím paralelního dovozu.

Podle agentury Bloomberg zvyšující se objemy zahraničního obchodu podporují zájem o jüan v Rusku. Poptávka po čínské měně na moskevské burze výrazně vzrostla.  Objemy obchodů s jüanem se v posledních měsících roku 2022 zvýšily stonásobně.

Objem dvoustranného obchodu mezi Ruskem a Čínou, poháněný vyššími cenami energií, by se mohl od roku 2021 zvýšit o třetinu a do konce roku 2022 dosáhnout 190 miliard dolarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.