Dvě velké turecké banky přestaly obsluhovat ruské platební karty

Důvodem je varování z USA před uvalením sankcí na turecké banky, které umožňují používání ruského platebního systému Mir.

Největší turecké banky Is Bankasi a DenizBank přestaly obsluhovat ruské platební karty Mir. Podle agentury Bloomberg bylo rozhodnutí přijato v souvislosti s možným uvalením sankcí ze strany USA. U karet Mir nyní hlásí bankomaty při potvrzení transakce chybu a kartu vracejí.

Is Bankasi je první tureckou veřejnou bankou, má asi 20 milionů zákazníků. Tato banka začala jako první v Turecku poskytovat služby Mir už v dubnu 2019. DenizBank má více než 11,8 milionu zákazníků a transakce s kartou Mir začala provádět v květnu letošního roku.

Ministerstvo financí USA 15. září uvedlo, že je připraveno uvalit sankce na instituce, které umožňují používání platebního systému Mir mimo Rusko. Ve stejný den Financial Times informovaly, že USA a EU vyvíjejí tlak na Turecko, aby Rusku nedovolovalo sankce obcházet. USA a EU mají v úmyslu vyzvat Ankaru, aby pozastavila používání systému Mir v tuzemských bankách. Kromě Is Bankasi a DenizBank provozují karty Mir ještě další tři největší turecké banky – VakfBank, Ziraat Bank a Halkbank.

Čínský globální platební systém UnionPay suspendoval jednání s ruskou stranou už na jaře letošního roku. Na začátku září se objevily informace, že UnionPay omezuje i platby přes svoje terminály v Rusku. Týká se to i karet vydaných v zahraničí. Důvod je stejný – potenciální sankce ze strany USA.

Ilustrační foto: Autor – Graf Foto – Own work, CC BY-SA 3.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.