Poznámka Václavská

Milan Daniel se ve své glose vrací k demonstraci, která proběhla ve středu 28. září na Václavském náměstí.

Náměstí „pod koněm“ se ve středu opět zaplnilo desetitisíci lidmi z celé republiky, kteří přijeli či přišli proto, že se jim nelíbí politika současné vlády, zdražování a katastrofální situace kolem energií.

Splnila demonstrace jejich očekávání? Jaký smysl má realizace této formy politiky?

Oproti „premiéře“ ze 3. září řečníků poněkud ubylo, témata však zůstala v podstatě stejná. Stejně jako tehdy mluvili ke shromáždění především ti, kdož lidem připomínali notoricky známou situaci kolem energií a související nečinnost vlády, která se zmohla jen na nefunkční „zastropování“. Líčili následky, které bude tato politika mít pro národní hospodářství, ale i velkou část českých domácností. Bonbónkem pro mainstream byla pak zbytečná vystoupení kontroverzních aktérů.

Teprve na druhém místě bylo pojmenování příčiny současného stavu. To, že český stát se nejen drží sebevražedné politiky EU, ale aktivně k ní prostřednictvím politiky vlastní přispívá. Proces, který začal odstraňováním pomníků, vrbětickou „kauzou“, pokračoval vypovídáním diplomatů a přejmenováváním adres diplomatických zastoupení vyvrcholil účastí ve válce, za jejíhož jediného viníka bylo v rozporu s objektivními fakty označeno Rusko.

I o tom se na čtyřhodinové akci samozřejmě mluvilo. Avšak bez toho, že by bylo jasně řečeno, že drahota a hrozba války jsou důsledkem i tuzemské politiky konfrontace a zřetelné neochoty k dialogu.

Dovolím si tvrdit, že účastníci by ocenili sevřenější tvar a smysluplný výstup. Někteří řečníci si zjevně užívali možnost mluvit před plným Václavákem, nemalé procento času zabralo i skandování požadující demisi vlády. Málo však zaznělo, že je třeba otočit kormidlem, rázně nastavit mírový azimut a radikálně změnit kurz. Obojí samozřejmě souvisí, nicméně přihlásit se k úsilí o mír jen vypuštěním holubic je málo. Mír musí být na prvním místě. Je podmínkou pro to, aby se věci daly řešit, aby napětí povolilo až zmizelo.

K tomu, aby se věci daly do pohybu, je třeba veřejná akce se širokým dosahem, kterou žádná petice nenahradí. Středeční demonstrace jí mohla být.

Škoda nevyužité příležitosti. Za měsíc sice bude další, je však otázka, co se za tu dobu uděje a zda ji vůbec budeme moci využít.

Ilustrační foto: Autor – Enfo, CC BY-SA 3.0 via Wikipedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.