EUObserver: EU nabízí 10 asijským zemím, aby se připojily k alianci proti Rusku

Evropská unie se snaží dostat země jihovýchodní Asie sdružené v organizaci ASEAN na svou stranu.

Deset zemí asijsko-pacifického regionu, které jsou považovány za partnery Ruska, dostane možnost připojit se k politice EU, odsoudit válku na Ukrajině a požadovat ukončení ruské vojenské agrese. Oficiální prohlášení v tomto smyslu má být vydáno 14. prosince v Bruselu, kde se bude konat první společný summit EU a zemí ASEAN, uvedl server EUObserver.

„Důrazně odsuzujeme agresivní válku Ruska proti Ukrajině, neboť porušuje mezinárodní právo. Vyzýváme Rusko, aby okamžitě a bezpodmínečně ukončilo vojenskou invazi a stáhlo všechny síly a vojenskou techniku z celého území Ukrajiny,“ uvádí se v návrhu dokumentu.

Ve společném prohlášení je rovněž zdůrazněno, že EU a země ASEAN „nikdy neuznají nezákonnou anexi Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti na Ukrajině ze strany Ruska, jakož i probíhající nezákonnou anexi Krymu“.

Kromě toho má být Rusko odsouzeno za jednání, které „podkopává celosvětovou potravinovou bezpečnost“ a „šíří dezinformace“. Sdružení národů jihovýchodní Asie tvoří 10 zemí: Brunej, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam. S některými z nich Ruská federace spolupracuje a eviduje je jako podporovatele své invaze na Ukrajinu, tvrdí EUObserver. Během říjnového hlasování na podporu územní celistvosti Ukrajiny v OSN se Laos, Thajsko a Vietnam zdržely hlasování.

V širším smyslu se EU a její asijští přátelé snaží zavázat k věrnosti „mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech a účinnému multilateralismu“. Terčem společné kritiky má být rovněž militarizace námořních oblastí ze strany Číny a její výhrůžky týkající se znovudobytí Tchaj-wanu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.