Švýcarsko omezilo vojenský vývoz na Ukrajinu

Podle Spolkové rady je neutralita stále hlavním zahraničněpolitickým nástrojem země a zákon o neutralitě omezuje dodávky zbraní jak Ukrajině, tak Rusku.

Švýcarské úřady potvrdily zákaz dodávek zboží vhodného pro vojenské účely na Ukrajinu, uvádí se v dokumentu zveřejněném 26. října na internetových stránkách Spolkové rady země. Zákaz dodávek je součástí švýcarské neutrální politiky.

„Vzhledem k tomu, že se Spolková rada připojila k sankcím EU vůči Rusku, muselo Švýcarsko zavést vývozní omezení v některých oblastech i vůči Ukrajině,“ uvádí se v dokumentu. Politika neutrality zavazuje zemi, aby „neukládala omezení pouze jedné straně konfliktu“. Konkrétně se v dokumentu, který potvrdil, že neutralita i nadále zůstává hlavním zahraničněpolitickým postojem a nástrojem Švýcarska, píše: „Podle zákona o neutralitě je přímý transfer válečného materiálu z vlastních armádních zásob Švýcarska stranám konfliktu zakázán. Švýcarsko proto nesmí dodávat zbraně z vlastních armádních zásob ani do Ruska, ani na Ukrajinu.“ Podle zákona o neutralitě mohou být zbraně vyváženy ze země soukromými subjekty, nicméně podle principu rovnosti – tj. pokud se zakáže vývoz zbraní jedné straně konfliktu, musí zákaz platit i pro druhou stranu.

Švýcarsko dodává do Evropy zbrojní komponenty a náhradní díly, které mohou být použity k výrobě vojenského vybavení zasílaného na Ukrajinu. V červnu vláda země prohlásila, že toto není v rozporu s jejím neutrálním statusem.

Když však Dánsko a Německo požádaly švýcarské úřady o povolení reexportu munice a obrněných vozidel na Ukrajinu, byly odmítnuty.

V červenci Švýcarsko také odmítlo přijmout k ošetření zraněné vojáky a civilisty z Ukrajiny, o což bylo požádáno Euroatlantickým koordinačním centrem, které je součástí NATO. I toto odmítnutí bylo zdůvodněno švýcarskou neutralitou.

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.