Nastal čas pro OPEC deštných pralesů?

Ničená není jen Amazonie, ale i další pralesy.

Deník The Guardian informuje, že probíhají jednání mezi Brazílií, Indonésií a Demokratickou republikou Kongo (DRC), tedy třemi zeměmi, které vlastní 52 % zbývajících primárních tropických lesů na světě, o možné nové dohodě „OPEC o deštných pralesech“ (Rainforest OPEC). Světoví lídři se sjeli do Šarm aš-Šajchu na summit COP27a otázka klimatické krize opět zaujímá přední místo na titulních stránkách mezinárodních médií, upozornil web Statista.

Deštné pralesy se v posledním desetiletí výrazně zmenšily. Co se týče ztracených hektarů, Brazílie daleko předstihla všechny ostatní země – v roce 2021 bylo zničeno děsivých 1 548 657 hektarů půdy. Amazonie je největším porostem svého druhu na planetě, který ročně pohltí téměř dvě miliardy tun CO2. Vědci varují, že se nebezpečně blížíme „bodu zvratu“, kdy její další poškození bude nenapravitelné. Zvolení Luize Inácia Luly da Silvy neboli Luly na začátku tohoto měsíce dalo ekologům alespoň naději, že se zemi podaří vrátit na správnou cestu, protože se zavázal bojovat za nulové odlesňování.

Na druhém místě v žebříčku nejrozsáhlejšího ničení je Demokratická republika Kongo. Konžský deštný prales, jehož 60 % se nachází v Demokratické republice Kongo, je hovorově nazýván „druhými plícemi světa“. Jak ukazuje graf, je po Brazílii druhý nejen co do rozsahu deštných pralesů, ale také co do rozsahu ničení – jen v roce 2021 přišel o zhruba 499 059 hektarů.

Podle nových údajů Marylandské univerzity, které jsou k dispozici na stránkách Global Forest Watch, ubylo v loňském roce v tropech celkem 11,1 milionu hektarů stromového porostu, přičemž největší úbytek byl zaznamenán v Bolívii, Indonésii, Peru, Kolumbii, Kamerunu, Laosu, Malajsii a Kambodži.

Graf ukazuje, kolik hektarů tropických lesů bylo zničeno ve vybraných zemích (údaje jsou za rok 2021). Zdroj: Statista.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.