Hledání úložiště jaderného odpadu v Německu nestihne termín rozhodnutí do roku 2031

Podle zprávy, která se odvolává na německé ministerstvo životního prostředí, Německo nedodrží lhůtu pro rozhodnutí o trvalém úložišti vysoce radioaktivního jaderného odpadu do roku 2031, jak předpokládá spolkový zákon.

Spolková společnost pro ukládání radioaktivního odpadu (BGE), která byla pověřena hledáním úložiště, údajně uvedla, že cíl 2031 nelze splnit kvůli „vysokým požadavkům na výběr lokality s co nejlepším zabezpečením“, jak uvádítisková agentura dpa v článku, který přinesl Der Spiegel.  Ve zprávě BGE jsou poprvé uvedeny časové rámce pro všechny fáze procesu výběru lokality, přičemž jsou zohledněna rizika termínů a možnost urychlení, uvedlo ministerstvo. Došla k závěru, že bezpečnostní priority by měly mít přednost před časovými specifikacemi. Agentura BASE ministerstva životního prostředí, která dohlíží na hledání vhodného úložiště, v komentáři k tomuto zpoždění uvedla, že BGE „dosud nepředložila plán, jak by měl být postup, který je ve skutečnosti rozsáhlý, proveden během zbývajících devíti let“.

Německý parlament mezitím 11. listopadu formálně schválil prodloužení provozu zbývajících tří jaderných elektráren v zemi. Kancléř Olaf Scholz v říjnu rozhodl, že elektrárny nebudou odstaveny 31. prosince letošního roku, jak bylo původně plánováno, ale budou v provozu až do 15. dubna 2023. V současné době je v Německu 16 dočasných úložišť radioaktivního odpadu. Nedávný návrh Švýcarska na otevření jaderného úložiště v blízkosti německých hranic uvedl do pohotovosti sousední obce a spolkové zákonodárce. Ti uvedli, že před rozhodnutím o konečné lokalitě jsou nutné další konzultace mezi všemi zúčastněnými stranami v regionu.

Zdroj: Edgar Meza, „Germany’s nuclear waste repository search to miss 2031 decision deadline – media“ (Clean Energy Wire, 11.11.2022)

Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.