Libye je pro Itálii prioritou

Italská premiérka nedávno zavítala do Tripolisu. Její mise se zaměřila na energetické zdroje a migraci.

Historie vztahů mezi Itálií a Libyí je místy schizofrenní, téměř jako pohnutý milostný příběh, v němž se milenci navzdory potížím nemohou obejít jeden bez druhého. Z lásky, ale především z pohodlnosti. A nyní se snažíme znovu splést nitky poněkud roztřepeného vztahu, do kterého v průběhu let vstoupili další aktéři, kteří přispěli k destabilizaci již tak křehké „rovnováhy páru“.

Nestabilita Libye, která trvá dodnes, otevřela dveře zahraniční přítomnosti, která stále více ztěžuje roli Itálie v Libyi. Ačkoli italské velvyslanectví v Tripolisu bylo první, které bylo po roce 2011 znovu otevřeno, politická konkrétnost Říma vždy chyběla. Politická třída, která není schopna plně pochopit strategický význam Libye, s ní v posledních deseti letech nakládala nedostatečně a možná i liknavě.

To se nyní může změnit…

Italský comeback

O italský „návrat“ do Libye se postarala energická premiérka Giorgia Meloniová a jak uvedla ve svém projevu, návštěva Tripolisu nebyla náhodou jednou z jejích prvních institucionálních návštěv ve Středomoří. „Libye je pro Itálii prioritou, je prioritou pro stabilitu Středomoří, je prioritou pro italskou bezpečnost a je také prioritou pro některé z velkých výzev, kterým Evropa v současné době čelí, jako je energetická krize,“ prohlásila úvodem Meloniová. Také potvrdila „plnou ochotu Itálie podpořit legitimní cestu, která je nezbytná pro uspořádání voleb a stabilizaci libyjského rámce“.

Dále poukázala na skutečnost, že Libye je pro Itálii naprosto strategickým hospodářským partnerem, obchodní vztahy se nadále upevňují, o čemž svědčí 180% nárůst objemu obchodu v roce 2021 oproti předchozímu roku, a tento pozitivní trend pokračoval i v roce 2022. Itálie zůstává pro Libyi partnerem a zákazníkem číslo jedna. Zmínila smlouvu o přátelství z roku 2008, jejímž nejvýznamnějším prvkem z hlediska rozvoje Libye byla otázka dálnic. Významným infrastrukturním projektem by mělo být zahájení prací na mezinárodním letišti v Tripolisu, protože odpovídající bezpečnostní standardy znamenají také co nejrychlejší obnovení přímých letů mezi Libyí a Itálií.

Další důležitou agendou pro Meloniovou je boj proti nelegálním migračním tokům: „Navzdory úsilí libyjských úřadů i navzdory našemu úsilí zůstává počet nelegálních migrantů z Libye do Itálie stále vysoký. Pokud jde o nelegální vstupy do Itálie, více než 50 % osob pochází z Libye. Jsme přesvědčeni, že je třeba zintenzivnit úsilí v boji proti pašování lidí a obchodování s nimi, přičemž je třeba jasně zajistit humánní zacházení s dotyčnými osobami.“ Poznamenala ovšem, že to není jen záležitost Itálie a Libye, ale týká se Evropské unie jako celku. „Nejstrukturálnějším způsobem, jak řešit otázku migrace, je umožnit lidem růst a prosperovat v jejich zemích, a to se děje tím, že se těmto zemím pomáhá. Toto je jedno z témat, kterým se bude zabývat příští zasedání Evropské rady,“ dodala.

Další zásadní otázkou je spolupráce, která je mezi Itálií a Libyí dlouhodobá a pevná, a to v oblasti energetiky. Meloniovou proto na její cestě do Tripolisu doprovodil Claudio Descalzi, výkonný ředitel ENI, a došlo k podepsání dohody s libyjskou společností NOC (National Oil Corporation). Jedná se o rozsáhlý projekt těžby plynu v Libyi v hodnotě 8 miliard dolarů. Cílem je zvýšit těžbu plynu pro zásobování libyjského domácího trhu i pro zajištění vývozu do Evropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.