The Times: Německo podezírá západní zemi z útoku na Nord Stream

Jedna z vyšetřovacích verzí naznačuje, že incident byl předem naplánován některou západní zemí, aby z něj obvinila Rusko.

Jedna ze západních zemí by mohla ohrozit projekty Nord Stream 1 a Nord Stream 2. S odkazem na německé vyšetřovatele o tom informoval britský deník The Times. Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že za vyhozením plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 do povětří mohla stát některá ze západních zemí, píše se v článku.

Ve zprávě se rovněž uvádí, že osoby zapojené do vyšetřování jsou „otevřené“ myšlence, že výbuch byl způsoben teroristickým činem. Taková verze naznačuje, že incident byl předem naplánován některou západní zemí, aby z něj obvinila Rusko, uvedly The Times.

Noviny Washington Post v prosincovém článku informovaly, že někteří západní představitelé soukromě pochybují o tom, že strůjcem explozí bylo Rusko. „V tuto chvíli neexistují žádné důkazy, že by za sabotáží stálo Rusko,“ uvedl jeden z evropských představitelů a potvrdil tak hodnocení 23 diplomatických a zpravodajských činitelů z devíti zemí, s nimiž noviny v posledních týdnech roku 2022 hovořily.

Někteří z oslovených zašli tak daleko, že ruskou odpovědnost vyloučili, jiní ale Rusko i přes nedostatek důkazů stále považují za hlavního podezřelého „mimo jiné kvůli nedávné historii bombardování civilní infrastruktury na Ukrajině a sklonu k nekonvenčnímu válčení.“

Noviny však v souvislosti s vyšetřováním a s odvoláním na anonymní zdroje uvedly, že ti, kteří znají forenzní detaily probíhajícího vyšetřování, nepovažují Rusko za viníka útoku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.