Írán tvrdí, že objevil druhou největší zásobu lithia na světě

Mělo by se jednat o celkem 8,4 milionů tun lithia.

Írán objevil jedny z největších zásob lithia na světě, informovaly noviny The Cradle s odvoláním na informace íránské Press TV. V ložiscích by se mohlo nacházet přibližně 8,5 milionu tun připravených k těžbě, což by z nich činilo jeden z největších světových objevů lithia.

V současné době je druhým největším producentem lithia Chile, kde se nacházejí největší světové zásoby (9,3 milionů tun). Na druhém místě byla z hlediska zásob Austrálie s 3,8 miliony tun.

Irán navíc počítá s tím, že další zásoby lithiové rudy by mohly být objeveny v Hamedánu, regionu s velkými ložisky jílu.

Podle společnosti Benchmark Mineral Intelligence vzrostl index cen lithia v polovině prosince 2022 meziročně o 182,6 %. Společnost S&P Global varovala před celosvětovým nedostatkem lithia již v roce 2024 v důsledku rostoucí poptávky po tomto vzácném kovu.

Po ekonomickém embargu vedeném USA, které ochromilo íránskou ekonomiku, zavedla zdejší vláda opatření k diverzifikaci hospodářství, která by zemi zbavila závislosti na ropě. Íránský těžební průmysl zaznamenal růst hospodářské aktivity, který podle Press TV generuje miliardy dolarů a vytváří statisíce nových pracovních míst.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.