Rozbor růstu HDP v České republice

Graf týdne: Hrubý domácí produkt ČR klesal dvě čtvrtletí za sebou, česká ekonomika je v recesi. Co bylo klíčovým faktorem poklesu, ukazuje aktuální graf.

Graf týdne z Českého statistického úřadu ukazuje vývoj struktury hrubého domácího produktu. HDP klesl dvě čtvrtletí za sebou,  česká ekonomika je tedy v recesi.

Klíčovým faktorem poklesu byl propad spotřeby domácností.

 „Výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně snížily o 2,8 %. Meziročně klesly o 5,5 %, kde byl největší propad zaznamenán u nákupů předmětů dlouhodobé spotřeby. Významně klesaly i výdaje na potraviny, které se meziročně snížily o více než 10 %, ale pokles byl zaznamenán i u dalších položek. Rostly pouze výdaje za služby,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Je potřeba zdůraznit, že právě spotřeba domácností tvoří ve vyspělých zemích největší část HDP. Tak výrazné změny ve spotřebě domácností (viz také ukazatel maloobchodních tržeb) ukazují, jak závažná je situace pro většinu domácností.

Zdroj: Český statistický úřad (2023)

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.