Experimentální lék by mohl snížit únavu u lidí s tzv. dlouhým covidem

Vědci z Oxfordské univerzity oznámili výsledky klinické studie fáze 2 zkoumající účinnost zkoumané léčby proti dlouhodobé únavě v souvislosti s covidem.

Dlouhý covid (také známý jako postcovidový syndrom, postakutní následky covidu-19 nebo chronický covid syndrom) je stav, který charakterizují dlouhodobé následky objevující se nebo přetrvávající po typickém období rekonvalescence po covidu-19.

Studie, o níž informoval časopis eClinicalMedicine, zjistila, že účastníci, kterým byla podávána léčba vyvinutá americkou farmaceutickou společností Axcella Therapeutics, se cítili méně unavení než ti, kterým bylo podáváno placebo.

Jedná se o jednu z prvních randomizovaných dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných studií potenciální dlouhodobé léčby COVID – AXA1125. Randomizované kontrolní studie jsou považovány za zlatý standard pro testování potenciální léčby určitého onemocnění.

U lidí žijících s dlouhým covidem, kteří ve studii dostávali přípravek AXA1125, došlo k výraznému zlepšení únavy ve srovnání s těmi, kteří dostávali placebo (materiál vzhledově a chuťově odpovídající zkoumané léčbě). Studie byla dvojitě zaslepená, to znamená, že ani pacienti, ani výzkumníci pracující s pacienty nevěděli, kteří pacienti dostávali léčbu a kteří placebo.

Hlavní výzkumná pracovnice, docentka Betty Ramanová z Radcliffovy lékařské fakulty Oxfordské univerzity, uvedla: „Snížení únavy, které pacienti sami uvádějí, je skutečně pozitivní zprávou a doufáme, že další práce nám pomůže pochopit i základní procesy, které za tímto zlepšením stojí.“

„V léčbě všech pacientů s dlouhým covidem je ještě kus cesty před námi – naše výsledky se zaměřují konkrétně na únavu, nikoli na dušnost a kardiovaskulární problémy, které uváděli jiní pacienti s dlouhým covidem.“

Podrobnosti najdete zde v angličtině.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.