Německu chybí inženýři

Chybí stavební inženýři, informatici a elektroinženýři – všude je jich nedostatek. Veřejné stavební projekty se zastavují nebo nemohou být ani zahájeny, projekty digitalizace se dostávají na vedlejší kolej.

„Bez silného přílivu zahraničních kvalifikovaných pracovníků již nebudeme schopni překlenout mezeru na trhu práce pro inženýry,“ říká Dieter Westerkamp, vedoucí divize Technologie a společnost VDI, k výsledkům nejnovějšího Engineering Monitoru (IV. čtvrtletí 2022).

Na trhu práce je 170 300 volných pracovních míst pro inženýry, a situace se tak dostává na přetřes.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 se počet volných pracovních míst ve strojírenství meziročně zvýšil o 21,6 %. „S demografickými změnami se v posledních letech masivně snižuje počet studentů prvních ročníků v základních strojírenských oborech, strojírenství nebo elektrotechnice. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků již nyní nelze téměř pokrýt a situace se v příštích letech dramaticky zhorší,“ říká Dieter Westerkamp. „Ještě v akademickém roce 2016 se počet studentů STEM (science, technology, engineering, mathematics) v prvním semestru na vysokých školách v celé zemi pohyboval kolem 143 400 a v akademickém roce 2022 prudce klesl na 125 600 studentů. V důsledku toho lze v příštích letech očekávat výrazný pokles počtu absolventů,“ potvrzuje tento vývoj prof. Dr. Axel Plünnecke z Institutu pro německé hospodářství (IW) v Kolíně nad Rýnem.

Nadějí by podle Dietera Westerkampa mohly být pracovní síly ze zahraničí, proto vítá, že spolkový ministr práce Hubertus Heil chce zmírnit imigrační kritéria a byrokratické překážky: „Je to první důležitý krok. Německo se musí přizpůsobit globální soutěži o nejlepší mozky.“

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.