30 ruských bank je nepřímo napojených na čínský systém bankovních převodů CIPS

Ruské banky se do čínské obdoby SWIFTu zatím zapojily jako nepřímí účastníci.

Přibližně 30 ruských bank je napojeno na čínský národní systém bankovních převodů CIPS (místní obdoba SWIFT), informují ruské noviny Vědomosti.

Ruské banky se do systému CIPS zatím zapojily spíše jako nepřímí účastníci, takže si, na rozdíl od přímých účastníků, nemohou v CIPS otevřít účet, odesílat a přijímat zprávy prostřednictvím systému a otevírat účty přímo v CIPS. Přístup do systému získávají prostřednictvím přímých účastníků, což jsou pouze čínští rezidenti a jejich dceřiné společnosti. Podle novin je jedinou bankou přímo napojenou na CIPS ruská dceřiná společnost největší čínské banky ICBC.

Zástupci bank uvádějí, že připojení k CIPS je poměrně složitý technický a právní proces, který vyžaduje nejen podepsání příslušných dokumentů, ale také nastavení vnitřních systémů banky. Připojení dalších úvěrových institucí si vyžádá více času, protože CIPS nemůže zvládnout příliv žádostí. Některé banky čekaly na schválení své žádosti několik měsíců.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.