Míří Srbsko k občanské válce o Kosovo?

Balkánské zápisky sledují politický vývoj v Srbsku, kde se situace znovu o něco zkomplikovala.

Odpovědět na otázku, co se děje v Srbsku, bylo vždy složité. Nyní po mítinku „Naděje Srbska“ organizovaného prezidentem Aleksandrem Vučićem a událostech v Kosovu je ještě složitější. Pokusme se gordický uzel rozplést.

Vučić vystupuje jako jediný „správný politik“, který představuje národ a všichni ostatní se staví proti národu. Nyní tuto národnostní správnost povýšil na n-tou, když se vzdal předsednictví vlastní strany (Srpska napredna stranka) s tím, že se stane vůdcem nadstranické organizace „Národní hnutí“. Povýšil se ze stranického vůdce na celonárodního. K tomuto účelu svolal celonárodní mítink, kam přišlo kolem 200 tisíc lidí z celého Srbska a kde svoji rošádu oznámil. Pochopitelně, že masové shromáždění „Naděje Srbska“ bylo reakcí na předchozí demonstraci opozice pod heslem „Srbsko proti násilí“. Zatímco se v Bělehradě odehrával v pátek 26. května boj proti opozici a proklamace „Národního hnutí“, vtrhly v severním Kosovu do tři radnic Leposavići, Zubin Potok a Zvečane kosovské ozbrojené síly, aby instalovaly kosovsko-albánské radní. Srbové si toto nenechali líbit a hlídají radnice svými těly za přihlížení jednotek KFOR, které vytvořily tampón zónu. Je to důsledek toho, že Srbové v loňském roce bojkotovali na radu Vučiće zdejší místní volby a prohlásili je za neplatné. To opravňuje kosovské Albánce dosadit na radnice své vítěze. Vučić zareagoval, že nařídil srbské armádě bojovou pohotovost. Napjatá situace v obcích trvá doteď. Vučić prohlašuje, že nepřipustí nějakou další „Oluji“, čímž myslí vyhnání Srbů z Kosova.

Ve Vučićově hlavě se evidentně odehrává něco, co ví jen on sám. O dalším lze jen spekulovat. Za nejpravděpodobnější variantu můžeme považovat, že jeho konání souvisí s problémem Kosova. Chce podle vlastních slov zabránit vzniku samostatného Kosova, ale svými činy nechává kosovského premiéra Albina Kurtiho táhnout figurami na šachovnici. Dosvědčuje o tom prázdné gesto a povel k neúčasti Srbů v místních kosovských volbách. Nyní je jasné, že bojová pohotovost je formální prohlášením. Po vyvěšení kosovských vlajek na srbských radnicích v severním Kosovu, lze očekávat další kroky premiéra Kurtiho tentokrát na mezinárodním poli. Vučićovo odstoupení z předsednictví strany může být jeho ochranou vůči stranické vzpouře proti němu pro politické neúspěchy a bude se schovávat za zády národa.

Nyní je po třech demonstracích a jsou naplánovány další, dokud nebudou splněny požadavky opozice. Je možné, že budoucnost Srbska se odehraje na ulicích Bělehradu místo ve volbách. Prezident Vučić naplánoval mimořádné parlamentní volby na podzim, ale opozice ví, že do té doby se nestačí na ničem domluvit natož sjednotit. Bylo by smutné, kdyby se opět strhla krvavá řež odehrávající se v minulosti mezi národy bývalé Jugoslávie tím, že dojde k řeži uvnitř jednoho (a to srbského) národa. Je zcela dobře možné, že dojde k bitvě o Kosovo ve smyslu boje o to, kdo bude větší nacionalista a jako jedině „správný politik“, který dokáže kosovský problém vyřešit. Zatím opozice vychází s hesly proti násilí a proti některým televizím. Každý dobře ví, že se jen hledá leitmotiv, jak útočit na Vučiće a jemu podřízenou vládu.

Podle poslední zprávy je napjatá situace v kosovském Zvečane, kde jednotky KFOR zaútočily na Srby před radnicí.

Článek vychází ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.