Brazilský prezident se pokouší oživit UNASUR

Brazilský summit byl součástí snah Lula da Silvy o větší integraci jihoamerického regionu.

V úterý se v hlavním městě Brazílie konal summit organizace UNASUR, Unie jihoamerických národů. Na jednání bylo celkem 12 zemí a jejich představitelů. Summit byl součástí snah brazilského prezidenta Luize Inacio Lula da Silvy oživit regionální integraci, včetně možnosti vzniku vlastní regionální měny k obchodování.

Setkání naznačuje měnící se politické klima v regionu Jižní Ameriky, kde po letech konzervativních vlád zažívají levicové politické síly znovu vzestup.

„Nechali jsme se ideologií rozdělit a přerušit naše úsilí o integraci. Opustili jsme naše kanály dialogu a mechanismy spolupráce a všichni jsme kvůli tomu prohráli,“ řekl v úterý Lula k summitu. Lula a další levicoví představitelé spoluzaložili UNASUR – svůj záměr oznámili v roce 2004 a smlouvu podepsali v roce 2008. Nicméně organizace se naposledy sešla před devíti lety, a nakonec se rozpadla, když se region posunul politicky doprava.

Tématem úterního jednání za zavřenými dveřmi byla energetika, finance, kriminalita a boj proti změně klimatu.

Summitu předcházelo jednání mezi Lulou a venezuelským prezidentem Nicolasem Madurou, které bylo dalším projevem zlepšujících se vztahů obou zemí. Vzájemné vztahy se velmi zhoršily v době administrativy Jaira Bolsonara, který Madurovi zakázal vstup do Venezuely.

Lulova přízeň Madurovi byla kontroverzní a kritici mu vyčítali, že zavírá oči před vězněním členů venezuelské opozice a obviněními z falšování voleb. Kritika vůči Venezuele se na summitu objevila například z úst uruguayského prezidenta Luise Lacalle Pou, který zdůraznil nedemokratičnost Venezuely.

Podle novin El Mundo se Lula při pokusu o oživení regionální integrace prostřednictvím UNASURu potýká s problémy: chybí konsensus mezi jednotlivými zeměmi. Uvedl to zdroj blízký brazilské prezidentské kanceláři. Jedním z problémů je právě Venezuela. Lulova ideologická podpora Madury vzdaluje země jako Uruguay, Paraguay, Peru a dokonce i Chile od jakékoli možné podpory plánů současného prezidenta, uvedl list.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Palácio do Planalto from Brasilia, Brasil – CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=132460697

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.