Dialog Šangri-La: Čínský ministr obrany hrozí, že dobude Tchaj-wan

Ve dnech 2. až 4. června se koná v Singapuru tzv. dialog Šangri-La, což je nejvýznamnější asijský summit o bezpečnosti. Setkání se účastní i americký ministr obrany Lloyd Austin.

Nový čínský ministr obrany Li Šang-fu před jednáním bezpečnostních politiků z celého světa řekl, že Čína usiluje o „znovusjednocení“. Výslovně nevyloučil použití zbraní.

„Nikdy nebudeme slibovat, že se zdržíme použití síly,“ citovala čínská státní média jeho slova. „Čína musí být jednotná.“ Čínské vedení bude rozhodně bránit národní suverenitu a územní celistvost, prohlásil generál, který se bezpečnostního dialogu účastní poprvé.

Čína považuje demokratickou ostrovní republiku za součást Čínské lidové republiky. Tchaj-wan, který má dnes 23 milionů obyvatel, má však již více než sedm desetiletí nezávislou vládu. Po ruské invazi na Ukrajinu vzrostly obavy, že by Čína mohla proti Tchaj-wanu podniknout podobné násilné kroky.

Zachování komunikace mezi USA a Čínou je důležité

Ministr obrany Spojených států Lloyd Austin uvedl, že otevřené komunikační linky mezi americkými a čínskými obrannými a vojenskými představiteli mají zásadní význam pro zamezení konfliktu a posílení stability v asijsko-pacifickém regionu.

„Čím více budeme hovořit, tím více se můžeme vyhnout nedorozuměním a chybným odhadům, které by mohly vést ke krizi nebo konfliktu,“ sdělil.

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem jsou na nejnižší úrovni za poslední desetiletí, protože Čína i USA jsou hluboce rozděleny v otázkách od suverenity Tchaj-wanu až po námořní spory v Jihočínském moři.

Austin poukázal na ruskou invazi na Ukrajinu jako na příklad toho, „jak nebezpečným by se náš svět stal, kdyby velké země mohly beztrestně napadat své mírumilovné sousedy“.

Uvedl, že USA jsou „hluboce odhodlány“ zachovat status quo na Tchaj-wanu a jsou proti jednostranným změnám z obou stran.

„Konflikt není ani bezprostřední, ani nevyhnutelný. Odstrašení je dnes silné a naším úkolem je, aby tomu tak bylo i nadále,“ řekl Austin.

„Aby bylo jasno, nevyhledáváme konflikt ani konfrontaci,“ dodal. „Ale tváří v tvář šikaně nebo nátlaku nebudeme ustupovat.“

„Nežádoucí“ obchodní dohoda

Čína rovněž odsoudila obchodní dohodu mezi USA a Tchaj-wanem. Ta porušuje zásadu jedné Číny, uvedla v pátek v Pekingu mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ningová. Podle ní jde o poslední příklad pokusů USA tuto zásadu podkopat.

Tchaj-wan a USA ve čtvrtek rozšířily své obchodní vztahy o novou dohodu. Zpočátku mají být mimo jiné nově upraveny celní postupy a další předpisy. Později mají být upraveny normy pro zemědělské produkty, digitální obchod, pracovní sílu a životní prostředí.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.