Co nám poví Ursula?

Ve středu 13. září vystoupí v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s proslovem o stavu Unie. Co lze očekávat?

Předsedkyně Evropské komise ve svém projevu o stavu Unie (SOTEU – State of the Union) v roce 2023 nastíní hlavní priority a stěžejní iniciativy pro nadcházející rok, přičemž bude vycházet z úspěchů a výsledků Evropské unie v uplynulých letech.

Text posledního projevu Ursuly von der Leyenové o stavu Unie před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční v červnu příštího roku, je jedním z nejstřeženějších tajemství v Bruselu. Máloco z jeho politického obsahu však bude velkým překvapením: jádrem bude pravděpodobně kontrola migrace a provádění Zelené dohody.

Příští Komise a Evropský parlament budou čelit čtyřem bezprostředním výzvám: riziku zakořeněné stagflace, hrozícím vyhlídkám na finanční (a reálnou) fragmentaci, rozpadu konsensu o ekologickém přechodu a rostoucímu tlaku na konkurenceschopnost. Hospodářská krize EU je však hlubší. Její exportně orientovaný, energeticky závislý a demograficky stagnující model podnikání je v konečném důsledku neudržitelný. Potřeba rychle překonat závislost na ruském plynu urychlila nevyhnutelný trend: ve světě velmi velkých hráčů je ekonomicky riskantní a politicky nerozumné spoléhat se při udržování růstu v podstatě na zahraniční poptávku. Stejná úvaha platí i pro suroviny a dodavatelské řetězce: delší hodnotové řetězce a větší závislost na třetích zemích zajišťují ekonomickou efektivitu v „normálních“ dobách, ale mají svou cenu z hlediska bezpečnosti.

Nalezení správné rovnováhy mezi zachováním otevřenosti a zajištěním nezbytných dodávek bude mít zásadní význam pro budoucí hospodářskou prosperitu Evropy a pro její úlohu v globální správě. Válka na Ukrajině navíc ukazuje rostoucí význam obrany EU a řízení migračních toků na úrovni unijního bloku.

Na tyto výzvy musí EU reagovat jednotnou a soudržnou strategií, která by se měla táhnout celým projevem  o stavu Unie, uvedl think tank Bruegel.

Jak zdůraznila von der Leyenová ve svých projevech v rámci SOTEU v posledních dvou letech, reakce na pandemii správně zdůraznila společnou odpovědnost. Trhy ocenily silnou politickou soudržnost na podporu ambiciózní politické strategie. Investoři opět hledají vedoucí postavení. SOTEU by měl formulovat základní volby, které nás čekají, má-li být obchodní model EU přepracován.

Přímý přenos projevu o stavu Unie bude k dispozici od 9 hodin na těchto stránkách, také by měl být dostupný na webu Evropského parlamentu.

Ilustrační foto: European Parliament from EU, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.