Lotyšsko do konce roku deportuje přes tři tisíce ruských občanů

Má se jednat o ty občany Ruska, kteří nesložili nebo se nepokusili složit povinné jazykové zkoušky z lotyšského jazyka v zákonné lhůtě.

Podle listu The Moscow Times rozhodly lotyšské migrační úřady o deportaci asi 3600 ruských občanů do konce tohoto roku. Jedná se o ty Rusy, kteří se ke zkoušce ani nepřihlásili. Zástupkyně lotyšského úřadu pro občanství a migraci Maira Rozeová sdělila, že tito ruští občané dostanou na opuštění země 90 dnů.

Podle Rozeové někteří lidé spoléhali na rozhodnutí Ústavního soudu ve věci povinné jazykové zkoušky a věřili, že s ní nemusejí spěchat. „Samozřejmě prohráli, přišli o povolení k pobytu,“ řekla lotyšská úřednice. Dále poznamenala, že tito lidé se nyní mohou pokusit znovu získat povolení k pobytu jako kterýkoliv jiný ruský občan, tedy bez zvláštních podmínek, které platily pro dlouhodobé ruské obyvatele Lotyšska.

Na začátku září vypršela dvouletá lhůta, do které museli ruští občané žijící v Lotyšsku zkouškou prokázat znalost lotyšského jazyka. Lotyšský parlament nyní rozhodl, že těm, kteří u jazykové zkoušky neuspěli, bude lhůta prodloužena a bude jim poskytnuto další dvouleté přechodné období.

Jak noviny informují, z celkem 25 tisíc ruských občanů, kterých se nová pravidla týkají, už 14 tisíc požádalo o status trvalého rezidenta Lotyšska. Tisíc lidí požádalo o povolení dočasného pobytu, protože o zkoušce nevěděli, 6700 osob požádalo o opakování zkoušky a 3600 se ke zkoušce nepřihlásilo.

Lotyšský parlament již dříve schválil změny zákona o přistěhovalectví, které lidem bez jazykové zkoušky umožnily dvouletý odklad, tj. tyto osoby dostaly povolení k dočasnému pobytu na dva roky s nárokem na všechny sociální záruky. Ruští občané starší 75 let byli od zkoušky osvobozeni.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.