Foreign Affairs rozebírají ruskou druhou frontu v Evropě. Lavrov varuje: schyluje se k výbuchu

Balkánské zápisky si všímají argumentace vlivného amerického časopisu ohledně situace na západním Balkáně a kolem Kosova. Rusko je zde obviněno z destabilizačních záměrů a jako řešení nabízí NATO…

Web amerického časopisu zabývající se zahraniční politikou „The Foreign Affairsse zabývá rolí Ruska v prostoru bývalé Jugoslávie. Článek má titulek „Ruská druhá fronta v Evropě“ a v podtitulku upozorňuje čtenáře, že „Západ musí zastavit Putina ve vyprovokování konfliktu na Balkáně.”

Tvrzení opírá o výrok ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v květnu letošního roku, že „v centru Evropy se schyluje k velkému výbuchu.“ Autoři článku bývalý pracovník zpravodajských služeb (DIA a CIA) David Shedd a pracovnice neziskové organizace „Foundation for Defense of Democracies“ Ivana Stradnerrová, zabývající se převážně Ruskem, tvrdí v úvodu, že „Kreml s oblibou rozdmýchává historický konflikt mezi Kosovem a Srbskem, aby odčerpával zdroje NATO a podminoval moc USA v Evropě.“ Podle nich Aleksandar Vučić usiluje o destabilizaci země, vysmívá se NATO a k tomu mu stačí podle ruského vzoru využití paravojenských skupin k získání kontroly nad severem Kosova. Autoři dochází k závěru, že „je načase, aby NATO rozhodně ukončilo Vučićovu show podporovanou Kremlem. Spojené státy a Evropa musí dát Bělehradu a Moskvě jasně najevo, že budou na další balkánské provokace reagovat důrazně a tvrdě.“ Představují si to posílením přítomnosti NATO v regionu a uvalením sankcí na Bělehrad, pokud se Vučić neoddálí od Moskvy.

Článek uvažuje, že „Vučić by mohl ale využít zaneprázdněnosti Západu jeho zásobováním Ukrajiny, podporou Izraele a nebezpečím ze strany Číny, aby zahájil své akce v Kosovu.  K úspěchu však potřebuje Putinovu pomoc.“

Podle autorů je situace na Balkáně výhodná pro Moskvu: „Rusko považuje Balkán za měkký podbřišek Evropy a Srbsko je podle Moskvy nejzranitelnějším místem. Cílem je učinit z Moskvy jediného spolehlivého vyjednavače o konfliktech na Balkáně, což Kremlu poskytne páku na západní mocnosti.“ Nejen to: „Kreml má i další důvody, proč podporovat chaos na Balkáně. Putin využívá tzv. kosovského precedentu k obhajobě své nezákonné invaze na Ukrajinu a tvrdí, že anexe ukrajinských území je ospravedlněna nezávislostí Kosova…. Putin se také snaží postavit Rusko do pozice předního obránce tradičních kulturních hodnot – jako jsou přísné genderové role a konzervativní křesťanství – proti liberálnímu Západu. Mnozí Srbové jsou jeho přirozenými partnery.“

Jaký má magazín Foreign Affairs recept na balkánskou situaci? „NATO by mělo rozmístit své týmy v Kosovu, které by čelily ruské a srbské propagandistické mašinérii. Týmy by se měly zaměřit na krajně pravicové srbské skupiny a připomenout jim, že ruské zprávy o slovanském bratrství – ke kterému Srbsko údajně patří – je mýtus a že pokud konflikt vypukne, Putin jim nepomůže. Stačí mluvit pravdu: Putin má plné ruce práce v prohrané válce proti Ukrajině a neposkytne Srbsku zdroje na ozbrojený konflikt s Kosovem. Jako důkaz by tyto týmy mohly poukázat na zářijovou válku mezi Arménií a Ázerbájdžánem,“ píše se v článku.

Podle autorů textu existuje jedno nebezpečí: „Aliance se opotřebovává při pomoci Ukrajině, takže ztrácet čas a prostředky na Kosovo a Srbsko se může zdát zbytečné. Západ přemýšlí nad zbytečností také proto, že se domnívá, že si může koupit srbského prezidenta.“ Článek upozorňuje, že si Západ musí uvědomit, že pokud bude váhat, napětí na západním Balkáně by se později dalo mnohem obtížněji a nákladněji vyřešit. Nehledě na to, že rozšiřující se konflikt by byl ještě větším darem pro Putina.“

Článek vychází ve spolupráci s Balkánskými zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.