Dárci na mezinárodní konferenci v Berlíně, která se konala minulý týden, přislíbili 1,5 miliardy dolarů na humanitární pomoc pro Súdán, kde válka vstupuje do čtvrtého roku.
Konflikt si dosud vyžádal nejméně 59 000 obětí a asi 30 milionů lidí potřebuje pomoc. Akce, které se zúčastnilo 55 zemí, byla organizována Německem spolu s Francií, Spojeným královstvím, USA, Africkou unií a Evropskou unií, uvedl web Deutsche Welle.
Německo oznámilo příspěvek přes 270 milionů dolarů. Podle OSN potřebuje humanitární pomoc 34 milionů Súdánců, z nichž 19 milionů trpí hladem a 10 milionů dětí nechodí do školy. OSN plánuje pomoci 14 milionům lidí, ale potřebuje k tomu 2,2 miliardy dolarů.
Německý ministr zahraničí upozornil, že je nutné zaplnit finanční mezeru způsobenou výrazným omezením americké zahraniční pomoci. Další příspěvky oznámily Spojené království a Norsko. Britská ministryně zahraničí zároveň vyzvala k zastavení dodávek zbraní do Súdánu a k tlaku na uzavření příměří.
Konflikt mezi súdánskou armádou vedenou Abdelem-Fattahem Burhanem a paramilitárními RSF pod vedením Mohameda Hamdana Dagala pokračuje bez známek zlepšení. Podle mezinárodních organizací bylo vysídleno asi 9 milionů lidí a dalších 4,5 milionu uprchlo do okolních zemí. WHO eviduje stovky útoků na zdravotnická zařízení.
Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že válka destabilizuje celý region, a vyzval k jejímu ukončení. Konflikt má mezinárodní rozměr kvůli zájmu o súdánská ropná a zlatá ložiska.
Bližší informace najdete zde.
