Bavorská CSU chce získat voliče Alternativy pro Německo

Přečetli jsme: Bavorský partner CDU strana CSU se chystá na zemské volby a chce absolutní většinu. Strategii je přetáhnout voliče a část agendy AfD na svojí stranu. Což je problém vzhledem k jednáním o vládní koalici s SPD v celoněmeckém kontextu.  

Cílem bavorské CSU, která na celoněmecké úrovni tvoří koalici s CDU Angely Merkelové, je dosáhnout v zemském parlamentu absolutní většinu. K tomu chce strana provést občansko-konzervativní přerod, píše o dění v Německu novinář Sebastian Kraft. 

Mocenská otázka ve straně je vyřešena: Horst Seehofer zůstane šéfem strany, úřad bavorského předsedy vlády ale musí postoupit svému vnitrostranickému rivalovi Markusi Söderovi.

Ten nebude mediálně nějak vystupovat, aby se do strany vrátil klid a pozornost se soustředila na dominantní téma: regulaci v oblasti přistěhovalectví.

CSU kolem nových návrhů dělá velké pozdvižení, aby získala zpět voliče, kteří přešli k AfD. Kromě zkrácení dávek, jde také o omezení svobody pohybu nových uprchlíků, sestěhování rodin má zůstat suspendováno. Status uchazeče o azyl může získat jen ten, jehož identita je jasně objasněna. A CSU chce také pomocí lékařů zjišťovat skutečný věk uprchlíků.

Klasičtí voliči CSU ve venkovských oblastech Bavorska přešli k AfD, doplňuje Kraft. CSU je chce získat zpět tvrdší azylovou politikou a znovu obnovit pocit sociální spravedlnosti. Protože politici CSU si museli vyposlechnout: děláte příliš mnoho pro uprchlíky a příliš málo pro nás. Tento protestní potenciál, z něhož profitovala AfD, se má nyní zmenšit na minimum.

Jeden z představitelů strany Alexander Dobrindt říká, že CSU se musí dostat na pozici pravého středu. On sám vidí v Evropě občansko-konzervativní přerod.

CSU na svůj sjezd pozve i maďarského premiéra Viktora Orbána. CSU to zdůvodňuje nutností držet balkánskou cestu uzavřenou a nikdy už neopakovat rok 2015.

Tento rok je pro CSU zásadní, na podzim se volí a obhajoba absolutní většina bude velmi těžký cíl. I proto CSU začátek roku „odpálila“ právě s důrazem na uprchlickou politiku.

Jenže touto strategií míří CSU k jasné konfrontaci s SPD, kam spadají také oblasti rozpočtu obrany, omezení evropské integrace.

CSU si sice přeje znovu velkou koalici, protože jiná varianta by ji u voličů moc nepomohla, ale chce, aby v této velké koalici bylo maximum z CSU, uzavírá Kraft.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.