Italská poražená levice nechce jít do vlády

Financial Times. Lavice se chce zotavit v opozici, tím omezuje možnosti pro tvorbu budoucí vlády, napsaly o italském vývoji Financial Times.

Italská sociální demokracie nechce jít do vlády, kterou by vedlo buď anti-establishmentové hnutí Pěti hvězd, nebo antiimigrační Liga severu. Tím jsou možnosti pro stabilní většinovou vládu omezeny. Matteo Renzi rezignoval na vedení strany, ta je nyní provizorně vedena Mauriziem Martinou, který řekl, že občané volili Ligu a Pět hvězd, a ti by tedy měli vládnout. Je prý potřeba, aby se té odpovědnosti chopili.

Ani jedna z těchto stran nemá dostatečnou většinu, obě dvě se tedy obrátily na sociální demokracii, aby zjistily, zda je možné ji získat do koalice, či získat alespoň podporu jednotlivých členů. Pak by se z poražené strany najednou stala rozhodující síla.

Je pravda, že odpor strany vůči Pěti hvězdám či Lize severu by časem mohl ochabnout, podobně jako to bylo u německé sociální demokracie, která nakonec znovu šla do velké koalice s Merkelovou.

Prezident Mattarella nyní nemá mnoho možností. Spojení Ligy severu a Pěti hvězd by se konalo na platformě ekonomického nacionalismu a větších deficitů, ale zatím to nevypadá, že by se Di Maio a Salvini chtěli nějak spojovat. Mattarella se také může pokusit o nějakou vládu národní jednoty, spojit všechny hlavní strany.

Sociální demokracie získala jen 19 %, což je nejhorší výsledek této středolevicové strany od konec války. Martina na to reagoval, že je potřeba mít politické a kulturní porozumění a projít hlubokou reorganizací. Někteří z levicového křídla strany by podpořili Pět hvězd, ale většina se domnívá, že strana by měla zůstat mimo a vyhnout se spolupráci s populisty, kteří na ni útočili, když vládla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.