Kurier. Rakouský Kurier upozorňuje na to, že úvěry rostou díky nízkým úrokovým sazbám. Čína je zodpovědná za polovinu přírůstku dluhu od roku 2007.
Globální zadlužení dosáhlo ke konci roku 2017 rekord: když se sečtou dluhy států, bank, firem a domácností dohromady, pak činí závazky 237 bilionů dolarů (tj. 197 bilionů euro), informovala IIF. Díky velmi nízkým úrokových sazbám jsou úvěry levné jako nikdy. V roce 2017 se dluhy zvýšily o 21 bilionů dolarů.
V bohatých zemích ovšem dluh měřený k HDP od roku 2012 trošku poklesl, a to na 382 %. Je to díky silnému ekonomickému růstu. Z evropského hlediska zaznamenala růst Francie a Švýcarsko, kvůli zadlužení domácností a firem.
Zatímco v EU pomalu klesá zadlužení států, v USA roste rychleji než předtím. CBO prognózuje, že díry v rozpočtu se dostane do roku 2028 na 1,5 bilionu dolarů. Kvůli Trumpově daňové reformě a výdajům na infrastrukturu dluhy na centrální úrovni narostou ze 78 % na téměř 100 %.
I v některých rozvíjejících se zemích rostou dluhy z nízké úrovně, ale velmi rychle. Markantní nárůst v roce 2017 zaznamenala Argentina, Turecko, Nigérie a Čína. Čína je sama zodpovědná za polovinu nárůstu dluhu od roku 2007, varoval MMF. Kdyby došlo na změnu kurzu v dluhové politice, pak budou mít problémy rozvojové země.
IIF považuje za náchylné vůči krizi především Turecko a Argentinu, a to proto, že mají vysoký podíl dluhu v cizích měnách. Podobně jako v Maďarsku a Polsku, kde ale riziko o něco kleslo.