Polsko cupuje plánované návrhy rozpočtu EU

Zpráva dne: Polsku se nelíbí návrhy nového rozpočtu Evropské unie, zvláště nová podmínka o právním státu v členských zemích, kterou si EU klade.

Nelíbí se mu snižování rozpočtu ve vztahu k porušování vlády práva.

Polsko zaútočilo na plán EU spojit rozpočet s tím, jak budou země dodržovat vládu práva – hovoří o masivním uchopení moci. Evropská komise varovala, že nebude moci věčně vést rozhovory s Polskem ohledně změn v soudnictví. Brusel změny považuje za hrozbu pro nezávislost soudů, což je v rozporu s evropskými hodnotami a pravidly.

Polský ministr pro EU silně zkritizoval návrh rozpočtu, o kterém se v Bruselu uvažuje. Peníze z fondů mají být vázány na vládu práva. Brusel popřel, že by podmínky byly nastaveny proti Varšavě, ale právě Polsko a jeho Právo a spravedlnost na tento návrh útočí.

Polský ministr uvedl, že spojení distribuce financí s vládou práva je uchopením moci Evropskou komisí s velkou volností rozhodování. Návrh by měl spočívat na solidních právních fundamentech bez diskrečních mechanismů, které je možné použít k výkonu politického tlaku.

Rozhovory s Polskem zatím pokračují, ale strany jsou stále od sebe velice vzdáleny. Komise musí rozhodnout, zda bude rozhovory eskalovat. Zástupce komise Timmermans k tomu řekl, že rozhovory nejsou cílem samy o sobě, ale musejí vést k robustním výsledkům.

Během pár týdnů Komise navrhne kritéria pro distribuci z fondů pro rozvoj, jejichž je Polsko největším příjemcem. Polsko by teoreticky mohlo čelit i sankcím a dokonce odebrání hlasovacích práv. Jenže Maďarsko už oznámilo, že, v hlasování, které vyžaduje jednomyslný výsledek, bude hlasovat proti sankcím.

Polští zástupci přiznávají, že hovory s Bruselem jsou obtížné, ale tvrdí, že už udělali změny v oblastech, které Komise nejvíce kritizovala. Polský ministr zahraničí tvrdí, že je optimista, že k dohodě jistě dojde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.