Ministr financí USA Mnuchin: obchodní válka s Čínou se prozatím odkládá

Aktuálně: Podle vyjádření americké strany se obchodní válka z Čínou odkládá. Nicméně už teď je zde otazník u toho, na jak dlouho vlastně?

Trumpova administrativa zatím neuvalí cla na čínské výrobky, bylo dosaženo pokroku během obchodních rozhovorů, uvedl ministr financí Steven Mnuchin.

Obchodní válka se odkládá, stejně jako cla, bude se vytvářet rámec, řekl Mnuchin pro Fox News.

Trump hrozil uvalit cla ve výši 150 mld. dolarů na čínské importy, aby potrestal Peking za údajné porušování amerického duševního vlastnictví a neférové obchodní praktiky. Čína zareagovala slibem uvalit cla na vše možné od sóji po letadla.

Mnuchinův komentář bude úlevou pro investory, kteří se obávali, že dvě velmoci jsou na pokraji velkého obchodního konfliktu. MMF varoval, že obchodní válka by zničila globální konjunkturu posledních let.

I tak Mnuchin uvedl, že Trump se může rozhodnout vždy cla použít, pokud by Čína nedodržela své závazky. Zástupce pro obchod uvedl, že proces bude pokračovat a že USA mohou použít své právní nástroje, aby ochránily svou technologii cly, investičními omezeními nebo regulací exportu, doplnil Lighthizer. Je potřeba strukturální změna, ve hře jsou desítky milionů pracovních míst Američanů.

Cla byla nicméně uvedena jako nástroj vyjednávání a také vynucování závazků.

Není ovšem jasné, uvádí Bloomberg, jak dlouho toto příměří vydrží. Trump často mění své názory u obchodních otázek. Často tvrdí, že rozhovory o NAFTA postupují dobře, jen aby pak vyhrožoval, že se z dohody stáhne.

Ve společném prohlášení se Čína zavazuje podstatně navýšit nákupy amerického zboží. Ale prohlášení žádná přesná čísla nemá. Čínská strana hovoří o to, že jednání skončila závazkem neuchylovat se k obchodní válce. Mnuchin uvedl, že prý „byla dohoda na číslech“, ale nechtěl je uveřejňovat. Čína prý navrhuje učinit kroky jako je snížení cel a importních bariér, které umožní USA exportovat zboží do Číny více než nyní.

Američtí senátoři budou chtít znát detaily. Především si nepřejí, aby v dohodě byly ústupky firmě ZTE. To by se ale stát nemělo, ta prý „velkým pokutám“ neunikne.

Společné prohlášení ale neobsahuje další americké požadavky jako zastavení dotací a další vládní podpory programu Made in China 2025, který chce podporovat strategická odvětví od robotiky po nové automobily. Čína také vznesla požadavky, včetně rovného zacházení u investic a varovala, že americké firmy mohou být z dalšího otevírání čínské ekonomiky vyčleněny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.