V oblasti financí se už ozvaly první reakce na možnost vytvoření populistickévlády v Itálii. Rostou výnosy z dluhopisů. Evropská centrální banka zatím vyčkává.
Alessandro Speciale píše pro agenturu Bloomberg o tom, že rostoucí výnosy z dluhopisů reagují na plány vlády a že ECB by intervenovala jen tehdy, kdyby byla ohrožena jednotná měna.
Zástupci ECB, píše Speciale, neustoupí, i když čelí populistické vládě v zemi, která je mnohokrát větší než Řecko.
Ve chvíli, kdy se uzavře s největší pravděpodobností řecký příběh, přesunou se zraky ECB na Itálii. Vzniká zde euroskeptická vláda a slibuje, že vydá až 126 mld. eur za rok.
Itálie má po Řecku největší veřejný dluh k HDP, proto tyto výhledy znejistěly investory. ECB vnímá takovouto vládu ve třetí největší ekonomice eurozóny jako politickou noční můru. Úředníci jistě budou trvat na tom, aby se země eurozóny řídily pravidly měnové unie.
Jeden z ekonomů už hovoří o náladě „dejte jim lekci“. Ale ECB nebude intervenovat, ledaže by se situace zhoršila tak, že by to bylo ohrožení pro celou eurozónu.
Výnosy, i když šly nahoru, jsou stále relativně nízké, spread mezi Itálií a Německem ohledně desetiletých dluhopisů je pod dvěma procenty. Itálie využila programu kvantitativního uvolňování a navýšila splatnost italských dluhopisů a snížila úrokové platby, takže je země více odolná vůči tržním podmínkám.
Speciale chválí ECB, která podle něj zatím trpělivě zabránila přelivům v měnové unii, i když se nepustila do národních záchranných programů, které by šly proti jejímu mandátu. Speciale také uvádí, že její „příděl“ nouzové likvidity řeckým bankám v roce 2015 byl klíčovým nástrojem, jak přesvědčit, aby se řecká vláda dohodla s věřiteli.
ECB si je prý vědoma toho, že shovívavost vůči Itálii by povzbudila další, aby se nechovaly dle pravidel a také by se zvýšil odpor proti reformám, které navrhuje Macron. Je proto důležité, jak pro ECB, tak pro investory, kdo se stane ministrem financí. Ve hře je Paolo Savona, kterého vybrala koalice Pěti hvězd a Ligy, který je vůči eurozóně velmi kritický.
Itálie bude i hlavní obavou setkání ministrů financí eurozóny, i když to není oficiálně na agendě. Francouzský ministr financí řekl, že když nebude Itálie respektovat ekonomické a fiskální závazky, ohrozí finanční stabilitu celé eurozóny.
Nákupy ECB asi tento rok skončí a vyhlídky na vyšší úrokové sazby znamenají, že relativně příznivý pohled investorů by se mohl rychle změnit. Pokud by došlo ke snížení ratingu Itálie například těsně nad investiční stupeň, pak by to ohrozilo financování bank.
Zástupce Bank of France například uvedl, že „normalizace“ měnové politiky se nebude zdržovat, aby se řešily dluhové problémy jakéhokoliv jednoho člena.
Kdyby šlo přímo o členství Itálie, pak by se ECB asi vrátila na OMT, neboli na nakupování dluhopisů. Ale použít tento nástroj není snadné.
Itálie má ovšem nejnižší podporu pro euro ze všech zemí eurozóny, a jak vyhrožuje Speciale, musela by se v problémech podrobit přísné mezinárodní kontrole.
Jeden z ekonomů z Frankfurtu tvrdí, že výnosy rostou z dobrého důvodu – špatné národní politiky.
Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.