Summit bude dobrý hlavně pro Vladimíra Putina a jsou zde obavy, že Donald Trump dá Vladimiru Putinovi příliš mnoho.
USA a Rusko se připravují na summit, kde se setkají Donald Trump s Vladimírem Putinem a který se bude odehrávat v červenci ve třetí zemi, navzdory nízkým očekáváním obou stran, napsaly o tom britské noviny Financial Times (vydání 27/06/2018)
Právě jestřáb John Bolton dostal za úkol navrhnout agendu pro schůzku se Sergejem Lavrovem a pak se samotným Putinem. Zatím se zdá, že summit se odehraje po Trumpově návštěvě Velké Británie 13. července. Navzdory předchozím debatám o Rakousku, se uvádí, že bylo dosaženo prozatímní dohody o jiné zemi, která je prý logisticky více vhodná. (Podle posledních zpráv se jedná o finské Helsinky – pozn. redakce).
FT uvádějí, že takovýto summit bude dobrý hlavně pro Putina, který o schůzku už rok a půl usiluje. Ale zároveň i ruští představitelé nabádají, že u Trumpa je nutné se mít pořád na pozoru, najít shodu na jednom tématu bude už vítězství.
Pokrokem už je to, že bude jednání, protože nutit lidi do jednání, když by na sebe jen štěkali, nemá smysl. Očekávání jsou nicméně na obou stranách nízká. Je to i kvůli sankcím, které byly vydány v dubnu, kvůli ruským „neblahým“ aktivitám po celém světě, od Ukrajiny po Sýrii, kybernetickou sféru a pokusy o „zničení západních demokracií“.
Od setkání si proto lze slibovat spíše zmírnění napětí než konkrétní dohodu. Spíše to bude „předváděcí akce“ pro oba, píší Financial Times.
Především Rusové neočekávají dohodu ani u tématu Ukrajiny, Sýrie, Severní Koreje či kontroly zbrojení. Spíše se dá najít dohoda o kooperaci na nějakém méně těžkém tématu, tématu druhého řádu, která se pak dá použít jako základní kámen, na kterém lze případně dále stavět.
Ti, kteří vedli sankční politiku proti Rusku, se obávají, že Trump ale bude chtít velkolepou dohodu, za níž dostane jen vágní přísliby od Putina, zatímco on sám třeba jednostranně omezí sankce, či se pustí do NATO jako přestárlého uskupení, upozorňují FT.
Možnost dohody je i ve vojenské oblasti – koordinace vojenských akcí a omezení šíře vojenských cvičení.
Ale experti z obou stran varují, že eroze důvěry a degradace kontroly u zbraňové architektury znamená, že vztahy mezi oběma jadernými velmocemi jsou možná ještě horší než za časů Sovětského svazu.
Potenciál vojenské krize mezi Ruskem a USA je aktuálně překryt vším dalším, co se děje – budoucností iránské dohody, jednáním se Severní Koreou.
Ale stále je ta krize reálná a děsivá.
Expert na odzbrojení uvádí, že právě téma kontroly zbraní by si zasloužilo být na summitu v „top agendě“. Ale také je jasné – že je potřeba hodně důvěry.