Má OPEC dost volné kapacity, aby navýšil těžbu?

V nejbližší době hrozí spíše pokles nabídky ropy u jejích producentů, což se promítne na cenu ropy, která půjde nahoru mezi 10 až 15 dolary.

Očekává se posun u nabídky, protože OPEC a další velcí producenti se dohodli na zvýšení výstupu. Britský list Financial Times (vydání z 27/06/2018)nabízí hlavní otázky a odpovědi k tématu.

Jak vypadá nyní nabídka?

Dostat na trh 1 milion barelů za den by normálně muselo být signálem pro pokles ceny. Ale Venezuela se kvůli krizi propadla o 700 000 barelů, Írán je třetím největším producentem OPEC a čelí obnovení amerických sankcí. A pak je tu Libye, která sice nějakou dobu držela jeden milion barelů, ale obnovené boje zase do těžbu zařízly, nemluvě o poškození ropných přístavů.

Takže do konce tohoto roku jen kvůli těmto třem zemím bude chybět 2,3 mb/d – to je ten nejhorší scénář, když Libye bude ve fázi nejistoty dodávek. Americká břidlice, která v minulých letech prudce rostla, zjišťuje, že čelí omezením u ropovodů a nemůže dostat ropu na trhu. Takže růst nabídky tím zpomalí, dokud se neotevřenou nové ropovody v roce 2019. Cenová rizika jsou tedy směrem nahoru, je pravděpodobnější, říkají analytici trhu, že ceny půjdou o 10-15 dolarů nahoru než dolů.

Má trh dostatečný polštář?

IEA počítá tzv. volnou kapacitu jako ropu, která může být vytěžena během 90 dnů a následně udržována po delší dobu. V dubnu měla OPEC asi 3,5 mb/d volné kapacity, Saúdové z toho asi 60 %. Saúdský ministr energetiky al Falih již naznačil, že Saúdové, jejich spojenci z Perského zálivu a Rusko zvýší výstupy tak, aby pokryly výpadek těch, kteří nemohou vyrábět dost. Což ale obnovilo obavy, jak velký je vlastně polštář. Obzvláště, když Falih řekl, že producenti udělají „vše, co bude potřeba“, aby utišily obavy spotřebitelů, například prezidenta Trumpa.

Na počátku vedlo oznámení o navýšení těžby o 1 mb/d k poklesu ceny pod 75 dolarů za barel, ale na trhu klesají zásoby a  je malá volná kapacita, takže trh má problém se vypořádat s neočekávanou poruchou v nabídce.

Co to znamená pro jednotu mezi producenty?

Dohoda byla udělaná tak šikovně, že země si zachovaly tvář, vyhnuly se otevřené roztržce a kolapsu spojenectví mezi OPEC a dalšími producenty.

Ve finálním prohlášení 1 mb/d nenajdeme. Nenajdeme ani výrobní kvóty jednotlivých zemí, což asi uklidnilo Írán. Ten se obával, že změna těžebních kvót by byla reakcí na Trumpa, který na Twitteru OPECu nadával, že uměle zvyšuje ceny.

Dohoda je ovšem odlišně interpretována jak Íránem, tak Saúdskou Arábií, takže se problém může objevit v budoucnu. Írán tvrdí, že dohoda znamená, že producenti, kteří měli snížení těžby nad rámec své kvóty, se mohou vrátit ke kvótě, což by znamenalo, že se těžby zvýší o 500 000 barelů, nebo méně. Ale Saúdové a Rusové dali jasně najevo, že chtějí zvýšit těžbu o jeden milion barelů za den, což by ale znamenalo, že se dostanou nad svou kvótu. Důvodem je snaha vykompenzovat výpadky dalších zemí.

Saúdové rozhodně nemají v úmyslu zaplavit trh, protože nechtějí ceny pod 70 dolarů za barel. Zástupce ruského přímého investičního fondu uvedl, že rusko-saúdské spojenectví ukázalo svoji vedoucí roli.

Jak se na dohodu dívají hedgeové fondy a obchodníci?

Hedgeové fondy rekordně sázely na růst ceny. Nicméně v posledních dvou měsících byly opatrnější a snížily své čisté dlouhé pozice vůči Brentu a WTI o asi třetinu. Pierre Andurand zástupce velkého fondu a expert na ropu varoval, že by OPEC neměl vystřílet všechen svůj prach, protože volná kapacita je omezená. On sám se domnívá, že trend bude vzestupný.

Zdá se, že OPEC trhy nenadchl, protože se zároveň snažil udržet skupinu pohromadě a uklidnit spotřebitele, především pak Trumpa.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.