Oskar Krejčí: Schůzka v Helsinkách byla velmi úspěšná. Podařilo se překovat psychickou bariéru

Politolog Oskar Krejčí nám odpověděl na několik otázek ohledně proběhlého summitu USA a Ruska v Helsinkách. Byl úspěšný?  Jak hodnotit téma ruského zasahování do voleb v USA v rámci summitu?

!Argument: V pondělí proběhla všemi médii sledovaná a komentovaná schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimíra Putina v Helsinkách. Byla úspěšná, nebo nikoliv?   

Oskar Krejčí: Byla velmi úspěšná. Už proto, že se uskutečnila – čímž přerušila dlouhodobé zhoršování vzájemných vztahů a dala naději na obrat. Bez této schůzky by nemohla začít změna k lepšímu. Podařilo se překonat psychickou bariéru dlouhodobě stavěnou poměrně významnými politiky a sdělovacími prostředky.

!A: Z médií ale víme, že se summit nedotkl celé řady důležitých otázek.

OK: Ale no tak! – to se jen někteří žurnalisté snaží onu bariéru obnovit. Z médií víme akorát to, co si myslí novináři či ti, kdo je řídí. Jednání proběhlo za zavřenými dveřmi, můžeme pouze hádat, na co si prezidenti našli čas.

!A: Podle současných komentářů převládla otázka ruského zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Na hlavu Donalda Trumpa se snesla kritika, že nevzal pod ochranu americké zpravodajské služby a vyšetřovatele, když jejich zprávu Vladimír Putin odmítl.

OK: Především bych chtěl zdůraznit to, co veřejně konstatoval – před schůzkou i na tiskové konferenci – americký prezident: sešli se představitelé dvou států, které dohromady vlastní více než 90 % jaderných zbraní. To je podle mého názoru podstatné. Takto vyzbrojené státy musejí jednat, hledat společné zájmy…

!A: Vy si nemyslíte, že by Trump Putinovi v otázce vměšování Ruska do amerických voleb ustoupil? A nezastal se amerických vyšetřovatelů!

OK: To tvrdí jen antitrumpovsky naladěná média. Je pozoruhodné, s jakou důsledností přitom ignorují to konkrétní, co bylo k této otázce řečeno.

!A: To je podle vás co? Vždyť těsně před summitem tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera obvinil jmenovitě 12 důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby.

OK: Když to zestručním, Putin na adresu amerických vyšetřovatelů připomněl, že i on byl zpravodajským důstojníkem a ví, jak se podobné zprávy píší. V demokratické zemi by ale o pravdivosti obvinění neměli rozhodovat špionážní agentury či vyšetřovatelé – a dodejme, že ani novináři. Rozhodovat by měly soudy.

!A: Na to vám mnohý komentátor v Česku i na Slovensku řekne, že to není cesta pro dohadování s Ruskem.

OK: To máte pravdu, řekne. Prostě proto, že tohle není cesta pro ty, kdo se živí podněcováním vzájemné nenávisti. Je to ale cesta, která je vykolíkovaná.

Vladimír Putin na tiskové konferenci v Helsinkách připomněl, že od roku 1999 existuje mezi Ruskou federací a Spojenými státy úmluva o vzájemné pomoci při trestním řízení. Na základě této úmluvy byl například před několika lety vydán z USA do Ruska bývalý ministr jaderného průmyslu ruské vlády a odsouzen ruským soudem za korupci. Podle Putina mohou američtí vyšetřovatelé podle litery zmíněné úmluvy zaslat do Ruska žádost a obvinění bude prošetřeno.

!A: Nemyslím, že by někdo v USA věřil ruským vyšetřovatelům.

OK: Putin si to asi také nemyslí; proto dodal, že by se šetření v Rusku mohli účastnit i američtí vyšetřovatelé, třeba i vyšetřovatelé z Muellerova týmu.

!A: Proč se podle vás takovéto Putinovy návrhy nestaly předmětem diskuse? Proč je i nadále Rusko obviňováno ze zásahů do amerických voleb? 

OK: Protože to někomu vyhovuje. Navíc Putinova nabídka obsahovala dodatek: ruská vstřícnost vyžaduje reciprocitu. Ruský prezident jako příklad připomněl kauzu firmy Hermitage Capital. Její spolupracovníci nezákonným způsobem vydělali v Rusku více než 1,5 miliardy dolarů – a z těchto peněz nezaplatili daně ani v Rusku, ani v USA. Ovšem převedli je do Spojených států. A tato firma, podle oficiálních údajů, věnovala 400 milionů dolarů na prezidentskou volební kampaň Hillary Clintonové.

!A: To je bezesporu zajímavý příběh. Jestliže o něm média příliš nehovoří, nejde asi o náhodu.

OK: Společné vyšetřování sporných případů je projevem dobré vůle nalézt cestu z nejasné a nepříjemné situace. To neplatí jen u případu možných ruských zásahů do voleb, ale i pro kauzu Skripal, údajné chemické útoky v Sýrii, podezření sportovců z dopingu nebo sestřelení letadla nad východní Ukrajinou a podobně.

!A: Vy si myslíte, že takové vyšetřování odhalí pravdu?

OK: Jsem v pokušení říci „Už odhalilo“. Jako nejpodezřelejší se jeví ten, kdo společnému vyšetřování nejvíce brání.

Ilustrační obrázek: Autor: Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (http://www.kremlin.ru/events/president/news/58014/photos/54660)

 

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.