Trump má pravdu. Ví, koho vinit za špatné vztahy s Ruskem

Je osvěžující zase jednou slyšet amerického prezidenta, jak odhodí povrchní kecy a řekne holou pravdu.

David Goldman napsal explozivní článek pro noviny Asia Times. Goldman píše o tom, že naivita Washingtonu vůči Moskvě nepochází od současné administrativy, ale od předchozích prezidentů, kteří se bláhově snažili změnit Rusko v Ameriku.

Trumpovi se podařilo jedním tweetem urazit celé politické spektrum. To když napsal, že Washington může za špatné vztahy s Ruskem. Doslova: náš vztah s Ruskem nikdy nebyl horší, a to kvůli mnoha letům americké bláhovosti a hlouposti. Goldman si myslí, že v tomto má Trump pravdu.

Zároveň upozorňuje, že se nedomnívá, že Rusko je prospěšný aktér v mezinárodních vztazích nebo snad že by Putin byl obdivuhodný lídr. I tak, tvrdí Goldman, prezident Trump ukázal politickou odvahu i bystrost, když ukázal prstem právě na USA – na jejich vinu za zpackaný vztah s Ruskem.

Goldman přiznává, proč Rusku dobře rozumí. Na rovinu píše, že byl v neokonzervativní bandě, která se po pádu komunismu snažila instalovat v Rusku západní demokracii a volné trhy. Uvádí, že byl ekonomem strany nabídky, byl často v Moskvě a byl jedním z poradců ministerstva financí za Jelcina. Goldman ale také říká, že ministerstvo financí byla rodinná kancelář pro spřátelené oligarchy, kteří neměli čas poslouchat nějaké rady, protože měli dost práce s tím, aby rozkradli Rusko. A Goldman přiznává, že tato zkušenost ho vyléčila z neokonzervativní iluze, že demokracie a volné trhy jsou přirozený řád věcí.

Jenže takhle iluze, tedy že USA přetvoří Rusko k obrazu svému, trvala až do konce Obamovy administrativy, píše Goldman. Goldman dále uvádí, že nezpochybňuje, že několik zpravodajců se vměšovalo do voleb rou 2016, ale upozorňuje, že ve srovnání s tím, jak dlouho se Amerika snaží zasahovat do ruské politiky, je to směšné. I další Goldmanova tvrzení jsou explozivní. Píše, že USA podporovaly Majdan na Ukrajině v roce 2014 a že chtěly svrhnout Janukoviče, protože to měla být zkouška, kterou by pak aplikovaly na Moskvu. Victoria Nulandová chtěla za každou stranu dosadit vládu nepřátelskou ke Kremlu. Neřekla to nahlas, tvrdí Goldman, ale doufala, že převrat na Ukrajině povede ke svržení Putina. Očividně si ona i její šéfová – Hillary Clintonová – myslely, že tím pádem přijde Rusko o svou námořní základnu na Krymu, ale už je nenapadlo, že Rusko si prostě připojí starý ruský region, který Ukrajině patřil jen historickým omylem, píše Goldman.

Liberálové se opájeli představou, že Majdan bude také v Moskvě. Zazněly hlasy, že Majdan je realizace aspirací ukrajinského lidu na demokracii. A Rusko prý bude další v řadě. Nic takového se samozřejmě nestalo, konstatuje Goldman.

Majdanský převrat byl druhý americký pokus, jak na Ukrajině nainstalovat vládu, která bude nenávidět Moskvu. První se objevil v roce 2004, když byla ministryní zahraničí Condoleezza Riceová.

Goldman uvádí, že má informace, jak Putin tenkrát vztekle sledoval tzv. oranžovou revoluci na Ukrajině. Údajně prý řekl, že mu Američané lhali a že už jim nikdy nebude věřit. Goldman také tvrdí, že Rusové nechápou, proč Západ zahodil možnost strategické aliance jen kvůli Ukrajině. Podceňuje totiž hloupost Západu, konstatuje Goldman.

Americké snahy podpořit demokratickou opozici vůči Putinovi tvrdě selhaly, ruský prezident je prostě populární, což je zdrojem neustálé frustrace pro neokonzervativce, kteří nechápou, proč diktatura stále existuje.

Rusko je brutální země, myslí si Goldman, které vždy vládli brutální muži. V porovnání s Petrem Velikým, Alexandrem II., nebo snad Stalinem či Ivanem Hrozným, je však Putin mírným lídrem.

Díky Trumpovi nyní Rusko i Čína chápou, že intervence v Iráku neměla destabilizovat region a že podporou sunitských džihádistů v Sýrii se USA nesnažily vytvořit islamistické monstrum, které by ohrožovalo Rusko. Goldman suše konstatuje, že již v roce 2015 sepsal článek Nikdy neuvěří, že jsme tak pitomí: Jak Čína, tak Rusko totiž došly k názoru, že USA svévolně rozpoutaly chaos v této části světa jako součást nějakého zlovolného plánu. Obě země prostě nedokážou pochopit, že USA vedou bezradní amatéři, kteří klopýtají od jedné poloviční iniciativy k druhé a nemají žádný celkový plán.

Nekompetentnost má své důsledky, píše Goldman. A jedním z nich je, že nepřátelé a rivalové USA budou Spojené státy považovat spíš za darebáky než za hlupáky, nebo ještě hůř, nakonec poznají, že to jsou hlupáci.

Rusko je v krizi, ale to bylo vždycky, tvrdí Goldman. Rusko má brutální vládu, kterou mělo vždy, ale jak se zdá, Rusové svou vládu i tak mají rádi. Když budou chtít jinou vládu, ať si to zařídí, není úkolem USA utvářet osud Ruska. Stačí se podívat na Clintona, který podporoval opilého, zkorumpovaného Jelcina. A pak samozřejmě na Ukrajinu v roce 2004 a 2014.

Trumpův tweet, uzavírá Goldman, byl zcela v pořádku. Je to osvěžující zase jednou slyšet amerického prezidenta, jak si odpustí povrchní kecy a řekne holou pravdu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.