Šance na zlepšení americko-ruských vztahů je malá. Trump praktikuje americkou hegemonii, zní z Číny

Trumpova Amerika na prvním místě jen posílila představu o privilegovanosti USA a Trump sám se stal politikem, který prakticky realizuje americký hegemonismus.

Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimíra Putina v Helsinkách vyvolala v USA vlnu kritiky, napsal k summitu v Helsinkách oficiální anglojazyčný list Číny Global Times. Někteří Trumpovo jednání dokonce nazvali jako „nic víc než zradu“.  Tito kritici nemohou snést Trumpův zmatek ohledně toho, kdo je a kdo není nepřítelem USA. Americký establishment navíc rozzuřila Trumpova slova o tom, že americká politika nese odpovědnost za zhoršení vztahů s Ruskem.  Panuje zde totiž víra v to, že za špatné vztahy může jenom zlé Rusko.

Ukazuje se, píše dále čínský list, že Trump doma čelí obrovským problémům při snaze zlepšit vztahy s Ruskem.

Během volební kampaně Trump hovořil o tom, že Putina oceňuje a jeho vztah k ruskému prezidentovi se nezměnil ani v průběhu kauzy „Russiagate“.  V osobní oblasti se nezdá, že by mezi Trumpem a Putinem byly nějaké překážky. Jenže osobní vztahy nestačí k tomu, aby se vztahy mezi USA a Ruskem zlepšily.

List je toho mínění, že vztahy mezi USA a Ruskem se mohou jen těžko zlepšit. Hlavním důvodem je hegemonické myšlení Washingtonu, na kterém není ochoten nic měnit. To znamená, že není ochoten ke všem přistupovat rovně.

Jak píše Global Times, Trumpova Amerika na prvním místě jen posílila představu o privilegovanosti USA a Trump sám se stal politikem, který prakticky realizuje americký hegemonismus.

Zlepšení vztahů by bylo pozitivní nejen pro USA a Rusko, ale i pro globální strategickou stabilitu. Žádná země na světě nechce ve skutečnosti bojovat proti USA. Dokonce i země, které jsou k Washingtonu nepřátelské, se snaží o to omezit vzájemné nepřátelství a najít přátelské vztahy. Podle čínského listu jsou konfrontační kroky některých zemí vůči USA vynucené a reagují na hegemonní politiku USA.

Trumpovu zahraniční politiku hodnotí list jako „chaotickou“. Trump jejím prostřednictvím hledá domácí podporu, věří hodně svým instinktům, nerespektuje základní pravidla mezinárodních vztahů, a navíc má rád rizika. Jeho diplomacie je populistická, píše Global Times.

Současná americká zahraniční politika nemá garance dlouhodobé strategie a může se ukázat jako dočasná.

V případě americko-ruských vztahů jsou Spojené státy rozdělené. Pro nezápadní země je velmi těžké vybudovat dobré vztahy s USA. Jsou zde prostě příliš silné síly, které se staví proti. Pro Peking a Moskvu je důležité si z toho vzít ponaučení.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.