OECD: obchodní válka USA a Číny může zničit růst

Světová ekonomika je za vrcholem. Omezení a následná odvetná opatření mohou světovou ekonomiku poškodit.

Restrikce a odveta mohou skončit pro světovou ekonomikou tvrdým nárazem, tvrdí OECD.

V aktuální zprávě OECD varuje, že světová ekonomika je za vrcholem a restrikce a následná odvetná opatření mohou světovou ekonomiku poškodit.

OECD počítá s mírným zpomalením růstu z 3,7 % na 3,5 % příští rok i v roce 2020, ale k hlavním rizikům počítá právě obchodní napětí. Prozatím uvalená cla jak ze strany USA, tak ze strany Číny zatím mají jen omezené škody, asi 0,2-0,3 % na výstupu obou zemí, a dopad na ostatní země je malý.

Kdyby ovšem USA chtěly cla navýšit na 25 %, pak by dopad byl větší, došlo by ke zvýšení cen v USA a následovala by restriktivnější politika FEDu. Ještě mnohem horší situace by nastala, kdyby USA uvalily cla na veškerý čínský export do USA a Čína by provedla odvetu.

V nejhorším scénáři, který OECD propočítalo, by globální produkt klesl o 0,8 %, americký o 1 %, čínský zřejmě ještě více. Negativně zasažen by byl jak mezinárodní obchod, tak i toky investic. Hlavní náklady by nesli američtí spotřebitelé v podobě vyšších cen. Pak by následovaly vyšší úrokové sazby, které by posílily dolar a mohly znovu roztočit nepříjemnosti pro rozvíjející se trhy.

OECD vzhledem ke kumulaci rizik, mezi která řadí také Brexit, některé banky eurozóny a volatilitu cen ropy, nabádá vlády, aby měly připraveny projekty, jejichž realizaci by mohly okamžitě spustit v případě, že by byla nutná koordinovaná fiskální akce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.