Dluhy rozvíjejících se trhů jako rozbuška?

Zpomalení růstu povede k horším možnostem obsluhovat dluhy na rozvíjejících se trzích.

Firmy z rozvíjejících se trhů naakumulovaly hodně dluhu. Nyní bude obtížnější dluh obsluhovat, protože zpomaluje růst a jsou vyšší náklady na sehnání zdrojů, míní článek Financial Times (vydání 17/01/2019). Částka, která má být splatná tento rok, se blíží rekordu. Výsledkem může být méně investic a ještě víc půjček.

Tyto obavy vyjadřuje Globální dluhový monitor zveřejněný Institutem pro mezinárodní finance (IIF). Svět prý posunuje neustále hranice udržitelného dluhu. Vysoká úroveň dluhu na rozvíjejících se trzích odklání zdroje od produktivnějších míst.

Údaje IIF ukazují, že celkový globální dluh, tedy dluh držený domácnostmi, vládami a nefinančními korporacemi a také finančními sektorem, činí 244 bilionů dolarů, tedy 318 % HDP – je to údaj ke konci srpna minulého roku.

Je to o něco nižší údaj než před dvěma lety. Velké obavy nicméně vzbuzují určité sektory. Především nefinanční korporátní sektor na rozvíjejících se trzích. Zde jsou dluhy velké jako 93,6 % HDP. Je to ještě více než na vyspělých trzích.

Pokud se odstraní Čína, která nemá moc dluhů v cizích měnách, pak dluh v zahraničních měnách vzrostl na více než 20 % HDP. A to může být problém, protože hodně tohoto dluhu bude letos splatného. Celkem je to 2,16 bilionů dolarů, více než 500 mld. je denominováno v zahraničních měnách. Obavy nepanují ohledně úrovně dluhu, ale rychlosti akumulace. Obavy se týkají Saúdské Arábie, Jižní Afriky a Turecka. Nakonec může dluh skončit takříkajíc u suveréna, neboli u státu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.