Čínská delegace přijela na další obchodní jednání do Washingtonu v napjaté situaci. Americký prezident znovu přilil olej do ohně dalšími cly na čínské zboží. I tak se kolaps jednání nepředpokládá.
Noviny se zaměřením na dění v Asii Asia Times shrnují napětí mezi oběma velmocemi, tj. Spojenými státy a Čínou. Trhy napjatě čekají na konkrétní informace kolem situace.
Čínský vicepremiér dorazil do USA k dramatickým obchodním jednáním. Donald Trump v neděli začal vyhrožovat, že zavede na čínské zboží nová cla a dokonce určil pátek jako den, kdy se tak stane.
Trump pak spustil kanonádu tweetů a Čína se dala slyšet, že provede odvetu, pokud USA dodatečná cla zavedou.
Robert Lighthizer, který je amerických zástupcem pro obchodu uvedl, že došlo k „erozi závazků daných Čínou.“ Reuters uvádí, že Peking odmítl závazky ke změně domácích zákonů ve všech sedmi kapitolách návrhu textu, který má snad 150 stran.
I když napětí eskaluje, i tak se investoři domnívají, že rozhovory nezkolabují.
Trump později opět tweetoval, že čínský vicepremiér jede do USA „udělat deal“, ale že je rád, že jsou uvalena cla a že to naplní „americkou pokladnu“, kdežto pro Čínu to není dobré.
Jedna z hlavních tváří demokratické strany, Nancy Pelosiová, je skeptická, že může být dosaženo obchodní dohody. Kritizovala jeho obchodní politiku, i když demokratická senátor Schumer si pochvaloval prezidentův postup s tím, aby „byl dál na Čínu tvrdý.“
Zdá se, že i politika vůči Číně se stává velkým tématem pro Demokratickou stranu.
I když panují obavy z dopadů cel na ekonomiku, Trump má širokou podporu v tom „jít proti Číně“. Na rozdíl od cel na ocel a hliník, která dopadla i na spojence, Kongres moc Trumpova cla vůči Číně nekritizuje.