Moldavsko by mohlo mít „proruskou“ vládu. Zamířili sem hned tři emisaři velmocí

Představitelé EU, USA a Ruska zamířili v souvislosti se zformováním vládní koalice do Kišiněva.

Hned tři emisaři míří do Moldavska, kde podle posledních náznaků vzniká vládní koalice, která bude více nakloněna Rusku. V pondělí do Kišiněva zamířil komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn, který se má setkat s prezidentem a se všemi třemi lídry hlavních politických stran, aby diskutoval vztahy Moldavska a Evropské unie.

V Kišiněvě také očekávají ředitele oddělení pro východoevropské záležitosti z amerického ministerstva obrany Brada Fredena. Dorazit ovšem má i ruský vicepremiér Dmitrij Kozak, který má vztahy s Moldavskem na starosti.

Kozak není v moldavské politice cizincem, přestože přijede poprvé po 20 letech. Je autorem kontroverzního návrhu na federalizaci Moldavska z devadesátých let, který měl vyřešit situaci ruskojazyčného regionu Podněstří. Kozak tak nyní znovu nahradil svého nástupce Dmitrije Rogozina, kterého proevropská vláda v Moldavsku prohlásila za „persona non grata“.

Někteří místní analytici se domnívají, že Kozakova návštěva souvisí se vznikem koalice mezi Socialistickou stranou se vztahy k Rusku a dosavadní vládní Demokratickou stranou – i když podobné spekulace prezident Igor Dodon odmítl. Kozak má přijet jako reprezentant prezidenta Vladimira Putina a jednat o obchodě a ekonomice, zaznělo z prezidentského úřadu. Kritici ale vidí v návštěvě možnost, že by Rusko více zasahovalo do místní politiky.

Únorové parlamentní volby přinesly Moldavsku politický pat. Vítěz voleb, Socialistická strana současného prezidenta (považovaná ze proruskou), se snažil napřed zformovat koalici s proevropskou stranou ACUM, která skončila třetí.  Jednání se ale nezdařila a jen týden před termínem pro sestavení vládní koalice (a tedy případnými dalšími volbami) byl k jednání o koalici se socialisty přizván Vlad Plahotniuk, předseda Demokratické strany. Obě strany už v minulosti parlamentně spolupracovaly při prosazování některých kontroverzních zákonů. Demokratická strana ujišťuje, že vláda nevznikne, pokud by se socialisté snažili vzdálit zemi od EU.

Moldavsko podepsalo asociační dohodu s EU před pěti lety, ale proevropské ambice jsou v poslední době zpochybňovány – EU zemi kritizuje, že zde oslabuje právní stát a demokratické standardy. Vrcholem bylo zrušení výsledků voleb starosty hlavního města v minulém roce, které vyhrál proevropský opoziční kandidát, EU následně suspendovala balíček pomoci v hodnotě 100 milionů euro. Dalším důvodem byl nedostatečný pokrok ve vyšetřování pět let starého korupčního případu, ve kterém došlo k zpronevěře jedné miliardy dolarů.

O čem má v Moldavsku jednat představitel amerického ministerstva zahraničí se článek dále nezmiňuje.

Podle informací velvyslanectví USA v Moldavsku se má jednat o „plánovanou“ návštěvu, při které bude Fredan jednat s představiteli velvyslanectví USA i s představiteli Moldávie. Americký velvyslanec v zemi zopakoval, že podoba vlády je věcí moldavského lidu a USA jsou zainteresovány v „silných vztazích“ s Moldavskem, bez ohledu na to, jakou vládu země bude mít.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.