MMF varuje Francii: Veřejný dluh země představuje riziko

Zadlužení Francie sice není bezprostředním rizikem pro tamní ekonomiku, jeho výše je ale důvodem pro obavy z rizik středně a dlouhodobých.

Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval Francii před vysokým veřejným dluhem a navrhnul, aby Francie urychlila reformu veřejných výdajů.

Zpráva MMF o hospodářské situaci Francie předběžně tvrdí, že daňová reforma a reforma pracovního trhu pomohla ekonomice k větší odolnosti v době zpomalování ekonomiky. Také ale apeluje na vládu, aby našla další způsoby, jak omezit výdaje, a přitom pro tyto kroky najít veřejnou podporu s ohledem na protivládní hnutí Žlutých vest.

Zpráva konstatuje, že francouzský veřejný dluh je příliš vysoký. Krátkodobě to problém není díky nízkým úrokům, ale ze střednědobého i dlouhodobějšího hlediska se jedná o značné riziko. MMF píše, že veřejný dluh Francie vzrostl ve vztahu k HDP z 20 % v 80. letech na skoro 100 % v současnosti.

MMF proto doporučuje Francii kombinaci snižování daňové zátěže a pevnou kontrolu nad veřejným dluhem a jeho výší. Celkovou situaci Francie vidí zpráva jako celkem stabilní, ale konstatuje i zvýšení rizik. Odhaduje, že ekonomický růst ve Francii bude 1,3 % v tomto roce a že by se měl dlouhodoběji stabilizovat na 1,5 % ročně v závislosti předpokládaném oživení domácí i vnější poptávky a na ziscích z reforem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.