Ženy v EU berou o 16 % méně než muži

Průměrný důchod žen v EU je o 25 % nižší než v případě jejich mužských protějšků.

Nový výzkum Evropského ústavu pro genderovou rovnost (EIGE) ukázal, že v rámci EU mají ženy ve srovnatelných profesích v průměru o 16 % nižší hodinovou mzdu než muži. Markantní je přitom rozdíl mezi páry, které mají děti, což ukazuje, že rozhodnutí mít rodinu dopadá především na ženy.

Ženy hledají flexibilní druhy práce, aby byly schopny žonglovat mezi prací a rodinným životem, to se ovšem jen málokdy týká mužů. Výzkum tak podle ředitelky EIGE Virginije Langbakkové ukazuje, že nalezení lepší rovnováhy mezi prací a rodinou by ženám pomohlo se zaměstnaností a přispělo by k uzavření genderové propasti. Může k tomu dojít ale jen tehdy, když ženy i muži dostanou nutnou podporu od svých zaměstnavatelů.

Genderová propast je přitom důsledkem mnoha faktorů: ženy se nacházejí na nižších příčkách pracovních příležitostí s nižšími platy, odpracují více neplacených hodin, mají delší kariérní pauzy a častěji berou práci, která jim umožňuje flexibilitu a péči o rodinu. Cena za to je vysoká: důchody žen v EU jsou o 37 % nižší než důchody mužů.

Podle Langbakkové je nutné problém řešit také odstraněním genderových stereotypů. Ženy se koncentrují ve špatně placených pracovních místech, zatímco je jich velmi málo ve vysokých manažerských pozicích. A to by se mělo změnit, říká k tomu Langbakková.

Dokonce i ženy s nejvyšším vzděláním nejsou před nerovností příjmů chráněny. Jejich výdělek je v průměru o 25 % menší než v případě mužů se stejným vzděláním a prací.

Genderové nerovnosti v příjmech se naposledy dostaly do veřejného povědomí ve Švýcarsku, kde ve druhém červnovém týdnu došlo k celonárodní stávce žen za rovnost. Ženy ve Švýcarsku vydělávají v průměru o 20 % méně než muži.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.