Klasický politický střed (CDU, SPD či Zelení) v Durynsku neuspěl. Populární vládní koalice byla fakticky odvolena. Vláda se bude hledat složitě.
Německá Tagesschau v analýze Davida Rose poskytuje podrobnější vhled do výsledku voleb ve spolkové zemi, kde zvítězila Die Linke a na druhém místě skončila Alternativa pro Německo (AfD).
Výsledky zemských voleb v Durynsku ukazují, že AfD boduje u těch, kteří mají pocit, že prohráli. Výsledek AfD se zdvojnásobil. Alternativa pro Německo je silná tam, kde klesá počet obyvatel a s tím i obslužnost, a hlasy získala v různých prostředích – nejen u dělníků (38 %), ale i u OSVČ (31 %). Podstatně více jí v Durynsku dávali hlas muži než ženy.
Nejpočetnější skupinou jsou voliči nad šedesát let, kteří nejčastěji hlasovali pro Die Linke a relativně velmi málo pro AfD. Pokud bychom se ovšem podívali na voliče pod 25 let, pak by těsně vyhrála AfD a Die Linke by byla druhá. Die Linke uspěla i u voličů s vyšším vzděláním (34 %).
Potvrdilo se, že Zelení oslovují zejména mladé voliče ve městech. Liberální FDP dokázala oslovit především podnikatele a celkově voliče pod 25 let.
Úspěch Die Linke a AfD, tedy stran, které bývají zařazovány na levý a pravý okraj, probudil v Německu debatu na téma „kam se poděl politický střed“.
CDU se prezentovala už na plakátech jako strana „středu“ a dávala najevo (v tomto ohledu s ní koneckonců souhlasili i někteří politologové), že do onoho „středu“ patří také sociální demokracie, FDP a možná i Zelení. Znamená to tedy, že ony krajní póly jsou automaticky vítězi? I kdyby se všechny „strany středu“ v Durynsku spojily, na většinu by to nestačilo. A to je vážné zjištění.
AfD o sobě ráda hovoří jako o „občanské“ straně, což často evokuje střed. Die Linke se již svým názvem dostává na okraj, jenže voliči to vidí jinak. Tagesschau upozorňuje na průzkum, v němž polovina dotazovaných označila Die Linke za „stranu středu“ a přisuzuje jí kompetence v oblastech, kde nebývala silná, například v ekonomice.
Je jasné, že pojem „středu“ se mění. Zelení například kdysi vzbuzovali u CDU hrůzu a byli považováni za levicový „Bürgerschreck“ (ve smyslu „revolucionář“). A dnes jsou Zelení oblíbeni ve velkých městech a CDU je s nimi v řadě případů v koalici.
Die Linke uspěla, koalice (rudo-červeno-zelená) přesto nedá dohromady většinu. Nastupuje proto proces, který dnes známe z mnoha zemí – obtížné hledání většiny. Ukazuje se, že změna postoje u CDU nastala velmi rychle. Mike Mohring za CDU už se vyslovil pro jednání s Die Linke. Dosti tvrdě se obul i do spolkové vlády. Její působení označil pro Durynsko „za ne příliš užitečné“ a dal najevo, že nepotřebuje Berlín, aby věděl, co je pro Durynsko dobré, a co ne. Koalice s AfD (a Alternativa už se ostře vyjádřila, že si přeje vládnout) není pro CDU příliš pravděpodobná. Nastalo by politické zemětřesení, které by ovlivnilo celoněmeckou politiku.
Die Linke zažila díky osobě Bodo Ramelowa velký úspěch. Proto se nyní v rámci strany má rozběhnout diskuse, jak tento úspěch využít, a především jak přeformulovat strategii a politiku strany.
Volby v Durynsku ukázaly řadu zajímavých tendencí. Vláda byla jako celek oblíbená, přesto byla voliči „odvolena“. Sociální demokraté pokračují v propadu, Zelení se na úrovni celého Německa těší vynikajícím výsledkům, ale v Durynsku mohou být rádi, že vůbec překročili 5 % hranici.
I na Tagesschau najdeme zamyšlení, co třicet let od podzimní revoluce tyto výsledky signalizují.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.