Je potřeba si přiznat, že euro byla chyba, říká guvernér maďarské centrální banky

Gyorgy Matolcsy říká, že je nutné vymyslet mechanismus odchodu od eura.

Guvernér maďarské banky v článku pro Financial Times tvrdí, že je potřeba hledat cesty k opuštění eura. Je to dogma říkat, že euro bylo „normálním“ krokem ke spojení Evropy. Euro vůbec nebylo normální. Je to dvacet let poté, co bylo euro spuštěno, a vidíme, že nutné pilíře globální měny – jako je společný stát, ministerstvo financí a ministr financí pro eurozónu, ale i rozpočet s velikostí minimálně 15–20 % eurozóny – neexistují.

Nepojmenovávají se skutečné kořeny této chyby: byla to francouzská past, tvrdí maďarský guvernér. Francie se obávala sjednoceného Německa a německý kancléř Kohl dovolil, aby opuštění německé marky bylo cenou za znovusjednocení Německa.

Dnes tu máme Evropské Německo, euro ve skutečnosti nezabránilo tomu, aby se síla Německa neprojevila. Němci se spokojili s tím, že pro ně příliš slabé euro podpořilo jejich exporty a zanedbali investování do infrastruktury. A co víc, zaspali digitalizaci, zaspali nástup Číny a nevyužili možností vytvořit celoevropské velké firmy. Firmy jako Bayer či Deutsche Bank nedokázaly dobýt USA.

Většina zemí eurozóny na tom byla lépe před tím, než přijala euro. Jak ukazuje analýza Centra pro evropskou politikou, euro má jen málo vítězů, zato hodně poražených.

Euro nebylo potřeba a většina zemí z něho nemá prospěch. Někteří viděli euro jako hráz proti Sovětskému svazu, ale ironie dějin ukazuje, že idea eura se zrodila v roce 1992, kdy Sovětský svaz zkolaboval.

Je potřeba se z marného snění probudit, apeluje maďarský guvernér. Nejprve je potřeba přiznat, že pro většinu členů, i když z různých důvodů, je euro past. Euro byla strategická chyba. Musíme vymyslet, jak se z této pasti dostat. Evropané se musejí vzdát riskantních snů o tom, že budou rivalové USA. Členské země musí mít možnost euro opustit a ty které zůstanou se mohou pokusit o vytvoření stabilní eurozóny směřující ke globální měně. Oslavme výročí Maastrichtské smlouvy (v roce 2022) tím, že ji přepíšeme.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.